Rus medyası duyurdu: Askerler unutuldu

Rus medyası, terk edilen askerlerin 'unutulduğunu' yazdı
Rus medyası, terk edilen askerlerin 'unutulduğunu' yazdı

Rusya ve Ukrayna arasında gerilim devam ederken, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Ukrayna ordusu tarafından atılan bir top mermisinin Rostov bölgesindeki bir sınır kontrol noktasını vurduğunu duyurdu. Rusya sınırına 14 kilometre uzaklıktaki bir tren istasyonunda beş gün kalan Rus askerlerinin fotoğrafları ise sosyal medyada çok konuşuldu. Rus medyası, terk edilen askerlerin 'unutulduğunu' yazdı. İstasyondaki askerlerin daha sonra Rus ordusu tarafından başka bir bölgeye taşındığı belirtildi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Ukrayna ordusu tarafından atılan bir top mermisinin Rostov bölgesindeki bir sınır kontrol noktasını vurduğunu duyurdu. FSB'ye göre, tamamen yok olan nöbet noktası sınıra yaklaşık 150 metre uzaklıkta.

Taraflar birbirlerini suçluyor

17 Şubat Perşembe gününden bu yana Rus yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna ordusunun karşı karşıya olduğu Donbas bölgesindeki cephe hattında sık sık ateşkes ihlalleri yaşanıyor. Sayıları iki bini çoktan aşan ateşkes ihlallerinde taraflar birbirini suçluyor.

FSB'nin açıkladığı yeni saldırı, gerilimde ilk kez Rus topraklarının hedef alındığı anlamına geliyor.

Ancak söz konusu top mermisi bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmış değil. Rus medyası, savaşa yol açmasından korkulan gerilimde yalnızca kağıt üstündeki Donetsk ve Lugansk yönetimlerinin açıklamalarına yer verip sürekli Ukrayna'yı suçluyor.

''Bir görüşme ayarlanabilir''

Kremlin, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD'li mevkidaşı Joe Biden arasında düzenlenecek bir zirve için henüz somut bir planın bulunmadığını ancak her an bir görüşme ayarlanabileceğini duyurdu.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, Ukrayna konusunda gerginliğin arttığını ancak diplomatik temasların aktif olduğunu söyledi.

Ayrıca Putin'in yakında Rusya güvenlik konseyine hitap edeceği bilgisi paylaşıldı.

''Ukrayna, görüşmeden memnun''

Ukrayna'dan yapılan ilk açıklamada, Biden-Putinzirvesinden duyulan memnuniyet dile getirildi. Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Fransa lideri Emmanuel Macron'un başlattığı girişimin hayata geçirilebileceğini umduklarını söyledi.

Bakan Reznikov, bunun yanında Rusya'ya karşı hazırlanmış yaptırımlar listesinin en azından bir kısmının açıklanmasını istedi.

''Askerler unutuldu''

Rusya sınırına kuş uçuşu yalnızca 14 kilometre uzaklıktaki bir tren istasyonunda beş gün kalan Rus askerlerinin fotoğrafları, gündeme bomba gibi düştü.

Rusya'nın elit motorize birliğinden 100'ü aşkın askeri Dolbino tren istasyonunda yerlerde yatarken gösteren fotoğrafları sosyal medyadan yayıldı. Askerlerin bulunduğu konum, Ukrayna sınırının hemen dibindeki Veselaya Lopan kasabası. Belgorod bölgesine bağlı kasabanın nüfusu, son sayıma göre 2 bin 696.

2'nci Motorize Piyade Birliği'ne bağlı askerlere yiyecek verilmedi. Aralarında sözleşmelilerin de bulunduğu askerler kendi yiyeceklerini kendileri satın aldı ancak bir süre sonra paraları tükendi. Ardından kasaba sakinleri askerlere yiyecek ve su getirmek zorunda kaldı.

Rus medyası, tren istasyonuna getirildikten sonra subaylar tarafından terk edilen askerlerin 'unutulduğunu' yazdı. İstasyondaki askerler Pazar akşamı Rus ordusu tarafından başka bir bölgeye taşındı.

Yeni uydu görüntüleri paylaşıldı

ABD merkezli teknoloji şirketi MAXAR, Ukrayna sınırından çekilmiş yeni uydu fotoğraflarını paylaştı.

Fotoğraflar, Rusya'nın askerlerini çekmek yerine farklı yerlerdeki üslerine yeni birlikler gönderdiğini kanıtlıyor. 20 Şubat'ta çekilen karelerde Soloti'deki Rus konvoyu göze çarpıyor.

Valuyki'deki üsse ise helikopterlerin sevk edildiği görülüyor. Ayrıca taarruz grubundaki birlikler de söz konusu üsse konuşlanmış durumda.

Ukrayna sınırına yaklaşık 25 kilometre mesafedeki Belgorod yakınlarında yer alan üsse de bir muharebe grubunun sevk edildiği yine fotoğraflar tarafından ortaya kondu.

Uluslararası haber ajansları, Donbas'ta kağıt üstündeki Donetsk ve Lugansk yönetimlerinden Rusya'ya yapılan tahliyelerin fotoğraflarını servis ediyor. Rus yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna ordusu arasındaki cephe hattında son birkaç gündür patlama sesleri kesilmiyor.

Rusya, desteklediği bölgeden sivilleri otobüsler veya trenlerle kendi topraklarına taşıyor. Yerel kaynaklar, 700 bin kadar sivilin tahliye edileceğini aktarıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >