Rusya Boris Jonshon'un da aralarında olduğu 13 kişiye yaptırım uygulayacak

Johnson ve Putin
Johnson ve Putin

Rusya'ya yaptırımlarda başı çeken İngiltere'ye Rus hükümetinden misilleme geldi. Rusya, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Dışişleri Bakanı Liz Truss ve Savunma Bakanı Ben Wallace’ın aralarında bulunduğu 13 üst düzey yönetici hakkında yaptırım kararı aldı. Johnson ve Truss'ın ülkeye girişleri yasaklandı.

Ukrayna'ya yönelik başlattığı işgalin ardından başta ABD olmak üzere Avrupa ülkelerinin yaptırımlarına maruz kalan Rusya'dan karşı hamle geldi. Rusya, oligarklarına sert yaptırımlar uygulayan İngiltere'nin başbakanı Boris Johnson'un da dahil olmak üzere 13 isim hakkında yaptırım kararı aldı.

ABD ve İngiltere Rusya'ya yaptırım uygulamıştı

24 Şubat 2022 tarihinde Moskova saatiyle 06.00 civarında Rusya tarafından Ukrayna'ya yönelik işgal başlatıldı. Rusya'nın bu hamlesine başta ABD olmak üzere Avrupa ülkelerinden büyük tepki geldi. ABD Başkanı Biden, Rusya'nın işgalinin ekonomik olarak sonuçları olacağını ifade etti. Ardından ise Rusya'ya ekonomik olarak yaptırım uygulandı. ABD Başkanı Joe Biden Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada uygulanacak yaptırımların Rus devlet tahvillerinin ticaretini, iki büyük Rus bankasını, Putin'i destekleyen kişileri ve ailelerini kapsayacağını söyledi.

ABD'nin ardından İngiltere de Rusya'ya yönelik yaptırımlarını açıkladı. Bu kapsamda İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, "Putin'in savaş makinesini besleyen hayati endüstrileri kesmek için 65 yeni yaptırımı" duyurdu. Yaptırımlar İngiltere'nin Vladimir Putin'in özel ordusu olarak görülen paramiliter örgüt Wagner Group'u, stratejik sektörleri, bankaları ve iş dünyasından elit isimleri hedef aldı. Wagner Grup'un Ukrayna lideri Zelenski'yi öldürmekle görevlendirildiği bildirilmişti. Stratejik sektörler arasında çok sayıda savunma şirketi ve Rus Demiryolları da vardı.

İngiltere 7 Nisan'da yeni yaptırımlar hazırladı

İngiltere, bu yaptırımlar sonrasında 7 Nisan'da Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlarını açıkladı. İngiltere Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada Rusya'nın en büyük bankası Sberbank'ın tüm varlıklarının dondurulduğu ve İngiltere'den Rusya'ya yapılan tüm yeni dış yatırımların sona erdiği belirtildi. Açıklamada bu yıl sonuna kadar tüm Rus kömür ve petrol ithalatının sona ereceği aktarıldı.

İngiltere'nin oligarklara ve kilit stratejik sektörlere karşı harekete geçeceği de aktarılan açıklamada İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss'ın G7 Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda meslektaşlarını yeni yaptırım dalgaları üzerindeki ivmeyi sürdürmeye çağıracağı belirtildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >