Rusya'da üniversiteye silahlı saldırı

Perm State Üniversitesi'nde öğrencilerin pencerelerden atlama anı
Perm State Üniversitesi'nde öğrencilerin pencerelerden atlama anı

Rusya’daki Perm Devlet Üniversitesi’nde kimliği bilinmeyen bir kişi tarafından ateş açıldı. 8 kişi hayatını kaybetti, 19 yaralı var. Saldırgan üniversitenin öğrencilerinden biri çıktı.

Rusya’daki Perm Devlet Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, “Kimliği bilinmeyen bir kişi üniversite kampüsünde öldürücü olmayan silahla ateş açtı ve daha sonra dışarıda ateş etti. 4 yaralı olduğu biliniyor. Kent ve üniversitenin tüm görevlileri harekete geçirildi” ifadeleri kullanıldı.

Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Svetlana Petrenko ise olayda 8 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’ndan Sputnik’e yapılan açıklamada da olayda 19 kişinin yaralandığı bilgisi verildi.

Öğrenci ve öğretim görevlilerinin bir kısmı sınıflarda saklandı. Sosyal medyadaki görüntülere göre saklanmaya çalışan bazı kişiler pencerelerden atladı.

Öte yandan gözaltı sırasında güvenlik güçlerine mukavemet gösteren ve yaralanan saldırganın okulun öğrencilerinden biri olduğu anlaşıldı.

Perm Başsavcısı Pavel Bujtoyarov da olay yerinde. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e üniversitede yaşananlarla ilgili detaylı bilgi verildiğini, Rus liderin Başbakan Mihail Mişustin’e saldırıda ölen ve yaralıların ailesine yardım edilmesi için kente bakanların gönderilmesi talimatı verdiğini söyledi. Peskov, “Devlet Başkanı yakınlarını kaybedenlere derin başsağlığı dileklerini iletiyor” dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >