Rusya'dan sonra Çin: COVID-19 aşısı için tarih verildi

Arşiv
Arşiv

Çinli bir yetkili yaptığı açıklamada üzerine çalışılan COVID-19 aşılarının klinik deneylerinin sorunsuz ilerlediğini ve aşının Kasım veya Aralık'ta herkese ulaştırılabileceğini söyledi. Öte yandan ülkede kritik görevlerde bulunanlara Temmuz ayından beri aşı uygulaması gerçekleştiriliyor.

Artan koronavirüs vakaları insanların canını almaya devam ederken, milyonlarca insan bulunacak herhangi bir koronavirüs aşısı ya da tedavisi için umutla haber bekliyor.

Tam da bugünlerde koronavirüsün ortaya çıktığı Çin'de bir yetkili ülkede geliştirmekte olduğu koronavirüs aşılarının Kasım ayından itibaren halkın kullanımına hazır olabileceğini söyledi.

Temmuz'dan beri üç aşı kullanımda

Çin'in klinik deneylerin son aşamasında 4 COVID-19 aşısı bulunuyor. Bunlardan en az üçü, Temmuz ayında başlatılan acil durum kullanım programı kapsamında kritik görevlerde çalışanlara uygulanmaya başladı.

Kasım-Aralık işaret edildi

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin (CDC) baş biyogüvenlik uzmanı Guizhen Wu, dün Çin devlet televizyonu ile yaptığı söyleşide, üçüncü aşama klinik deneylerin sorunsuz ilerlediğini ve aşıların Kasım veya Aralık aylarında halkın kullanımına hazır olabileceğini söyledi.

Nisan ayında deneysel bir aşı yaptırdıktan sonra son aylarda hiçbir anormal semptom yaşamadığını söyleyen Wu, hangi aşılardan bahsettiğini belirtmedi.