Rusya’dan Ukrayna'nın başkenti Kiev’e yoğun füze saldırısı

Ukrayna
Ukrayna

Rusya, insansız hava araçları ve seyir füzeleriyle Ukrayna'nın başkenti Kiev'e yoğun hava saldırısı düzenledi. Kiev'de sirenlerin duyulduğu ve çok sayıda patlama olduğu belirtildi.

Associated Press haber ajansı, salı günü erken saatlerde Rusya'nın havadan, denizden ve karadan fırlattığı füzelerle Kiev'e yoğun bir hava saldırısı başlattığını bildirdi.

Kentin askeri yönetiminin başında bulunan Serhiy Popko, Rusya'nın Kiev'e yaptığı son saldırıyla ilgili olarak "Yoğunluk bakımından sıra dışıydı, en kısa süre zarfında en fazla sayıda füze kullanıldı" dedi.

Ukrayna silahlı kuvvetlerinin komutanı Valeriy Zaluzhnyi ise Rus kuvvetlerinin havadan, denizden ve karadan toplam 18 Kinzhal, Kalibr ve Iskander tipi füze fırlattığını ve füzelerin tamamının imha edildiğini açıkladı.

Saldırılara birkaç hafta ara verilmişti

Ukrayna'ya yönelik füze saldırılarına birkaç hafta ara veren Rusya, Nisan sonu itibarıyla saldırılara tekrar başladı. Aybaşından bu yana Kiev'e sekiz füze saldırısı düzenlendi.

Ukrayna, Rusya'nın geçen yıl Şubat ayında başlattığı işgale karşı koymaya devam ederken yaklaşık 15 aydır devam eden savaşta on binlerce kişi öldü, milyonlarca Ukraynalı evlerini terk etti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >