Sağlık Bakanı Koca, salgınla ilgili merak edilen iki soruyu cevapladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgını ile ilgili en çok merak edilen 'Salgın ne zaman bitecek?' ve 'İkinci dalga bekleniyor mu? sorularına cevap verdi. Bakan Koca, "Kurallara uyulması halinde ikinci bir dalga beklemiyoruz. Dünyada bu salgın bitmedikçe Türkiye'de etkisini sıfırlama kolay olmaz" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile ilgili en çok merak edilen sorulara cevap verdi.

Bakan Koca, 'Salgın ne zaman bitecek?' ve 'İkinci dalga bekleniyor mu? sorularına, "Kurallara uyulması halinde ikinci bir dalga beklemiyoruz. Dünyada bu salgın bitmedikçe Türkiye'de etkisini sıfırlama kolay olmaz" ifadeleriyle cevap verdi.

Yeni dönemde asla ihmal edilmemesi gereken üç kural

Koronavirüsle mücadelede ikinci döneme "Kontrollü Sosyal Hayat" adını verdiklerini hatırlatan Bakan Koca, bu dönemde ihmal edilmemesi gerek üç şeyi sıraladı. Koca, "Maskeyi asla ihmal etmeyelim. Sosyal mesafe önemli. El hijyenini de ihmal etmeyen bir sürece girmiş olduk" ifadelerini kullandı.

"6 haftalık sürede ilk dönemi atlattık"

Fahrettin Koca, koronavirüs salgınının Avrupa'da en geç Türkiye'ye geldiğini ve 6 haftalık sürede ilk dönemin tamamlandığını söyledi. Bakan Koca, "Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 62'yi geçmedi. Herkes birbirini uyarmalı. Kurallara uyulmalı. Yeni bir dalga beklemiyorum, kurallara uyalım" dedi.

"Salgın dünyada bitmedikçe Türkiye'de de tamamen bitmez"

  • Herkesin cevabını merak ettiği "Türkiye'de salgın ne zaman biter?" sorusuna da cevap veren Bakan Koca, "Kurallara uyulması halinde ikinci bir dalga beklemiyoruz. Dünyada bu salgın bitmedikçe Türkiye'de etkisini sıfırlama kolay olmaz. Çünkü Türkiye, Avrupa ile çok yakın ilişki içinde olan ülke. Birçok noktada testler yapmak noktasında yapılması gerekenleri uyarmak noktasında bakanlık olarak çok hassas davranıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: CNN Türk

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >