Sağlık Bakanı Koca'dan 'koronavirüs' açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs hakkında bilgi verirken
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs hakkında bilgi verirken

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ''Risk kapıya geldi, son derece önemli. Bölgemizde her geçen gün artıyor yayılım. Tedbirlerimizi almamız, sınırdan girişleri önlememiz gerekiyor. Şu ana kadar Türkiye'de herhangi bir koronavirüs vakasına rastlanmadı. Bu, rastlanmayacağı anlamına gelmez.'' açıklamasında bulundu.

İÇİNDEKİLER

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda, yeni tip corona virüsü salgını ve tedbirlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Dün için bahsettiğimiz uçağın gelişi Ankara'ya planlanmamıştı normalde İstanbul seferiydi. Çin'de enfeksiyonun kaynağı Wuhan kentiydi. İran'da ise Kum ve Meşhed bölgesi.

Sağlık Bakanı uyardı: Koronavirüs her an Türkiye'ye gelebilir
Koronavirüs'ün Türkiye'yi çevrelemesinin ardından Sağlık Bakanı uyardı: "Bize de her an gelebilir, risk altındayız; ancak önlemler sürüyor"

"İranlı kimseyi almıyoruz"

Bu süreçte Türkiye'ye getirilmemesi gelmemeleri özel bir yaklaşımla Wuhan'dan getirdiğimiz yolcularımız gibi getirme noktasında yaklaşımımız oldu. İranlı hiç kimseyi almıyoruz bu süreçte. Şu an Çin'den Wuhan dışından gelebilecek olanlarla ilgili 14 günlük gözlem uyguluyoruz.

Sınırda da gelenler olduğunda biz cuma gününden itibaren Kum ve Meşhed geçmişi olanları özel karantinaya aldık. 23 kişi alınmış oldu 28 kişiye de geri çevirdik sınırlarımızdan almadık. İranlılar için söylüyorum. Uçağı niye Ankara'ya çevirdik? Hastanemizin hazır olması. İstanbul'da da hazırlıklarımız tamamdı. Daha önce de personelimizin deneyiminin varlığı Ankara'yı daha uygun gördük.

"Dünyada 81 bin enfekte vakamız var"

Bu salgın dün itibariyle Çin dışında 33 ülkede görüldü. Artıl hızı düştü. 400-500'lere düştü. Dünyada 81 bin 7 şu an enfekte vakamız var. Dün itibariyle Brezilya ve İsviçre ilave oldu. Şu ana kadar Türkiye'de herhangi bir corona virüs enfeksiyonuna vakasına rastlanmadı. Bu rastlanmayacağı anlamına gelmez. Virüsün Türkiye'ye girme ihtimali olmadığını söyleyemeyiz. Türkiye'ye girişi ne kadar geciktirebilirsek, bu süreçte ne kadar az etkilenebilir ülke olursak bizim için başarı olur. Yeni kaynaklar İran ve benzeri ülkeler.

"Çin ve İran'a uğrayanları 14 gün gözetim altına alıyoruz"

Risk kapıya geldi, son derece önemli. Bölgemizde her geçen gün artıyor yayılım. Tedbirlerimizi almamız, sınırdan girişleri önlememiz gerekiyor. Bütün hazırlıklarımız var. Yapılması gereken ne ise her noktada hazırız. İlk günden itibaren bütün illerde referans hastaneleri oluşturduk. Termal kamera ile ateşi yüksek olan vakayı görmek Wuhan'dan gelen uçuşlar durduruldu. Başka ülkeler üzerinden gelip Çin'e uğrayan herkesi 14 gün gözetim altına alıyoruz. Bundan sonraki süreçte İran ile benzer durumu yaşayacağız. Son 14 gün içinde İran'a uğramış kişiler oldu. İran ile ilgili pazar günü kapattık. Sınırdan içeri girenleri önlememiz gerekiyor. Cuma gününden itibaren pazar gününe kadar o süreçte 28 kişiyi geri gönderdik.

"Sınır bölgesinde sahra hastaneleri oluşturuldu"

Dün geceden itibaren 00.00 itibariyle tamamen yasak kondu hiç kimse alınmadı. Sınır bölgesinde sahra hastaneleri de oluşturup burada 14 günlerini tamamlama noktası içindeyiz. 4 sınır kapısında sahra hastaneleri oluşturup 14 gün sınıra yakın bölgede tutmak. Kum kenti veya İran'dan Türk vatandaşımızın gelme durumu söz konusu olursa Elazığ Van gibi hastanelerde karantina almayı. Kum ve Meşhed geçmişi olanları 14 gün sınır ve sınıra yakın bölgede tutmak, ülke içine almamak yeni yaklaşımımız. Türk vatandaşımızı sahipsiz bırakmak istemiyoruz. Türkiye'deki vatandaşımızı da korumak durumundayız.'Uçak içinden Kum ve Meşhed teması olan yolcu olmamalı diyorsunuz. Kum ve Meşhed öyküsü ve teması olanları mutlaka karantinaya alıyoruz."

"Bugün itibarıyla yolcularımızın sonuçları negatif"

(İran'dan gelenler) Bugün itibariyle hiçbir yolcumuzun sonuçlarının pozitif olmadığını hepsinin negatif olduğunu corona virüsü hastası şu an itibariyle olmadığını çok rahat söylebiliriz. İlk test... Kuluçka döneminde negatif çıkabilir yaş durumu dahil olmak üzere her hasta için risk analizi yapılıyor olacak buna göre gerekirse 14 güne kadar gözlem altında bulundurma üzere yaklaşım sergilenecek.

Koronavirüsü vakalarının gizlendiği iddiası

Tedavi zincirini bırakıp, 'Sonucunuz negatif, gidebilirsiniz' mi denecek? Böyle bir şey olabilir mi?''

"Hasta sayısında yüzde 19'a yakın azalma gördük"

Bu enfeksiyon grip gibi bulaşıyor. Özellikle şu dönemde kişisel hijyen ve el yıkama çok önemli. 2 hafta önce yüzde 17 geçen hafta yüzde 19'a yakın hasta sayısında azalma gördük. Herkesin maske kullanmasına gerek yok ama gribi olan, soğuk algınlığı belirti ve bulguları olanlar bulaştırmamak üzere maske kullanmalı.

"Bize de gelme durumu her an olabilir"

(Karantina hizmeti) Özellikle sağlık personelinin teması sebebiyle ciddi korumaya alınması gerekiyor, bütün tedbirlerle hizmeti sürdürüyoruz. Eninde sonunda bize de gelebilir demiyorum, bize de gelme durumu her an olabilir. Çünkü komşumuz İran'da ciddi salgının olduğunu biliyoruz. Irak'ta görüldü Suriye'de yarın görülebilir. Ülke risk altında. Yaptığımız ülkeye girişi önlemek. Olabilir. Olduğunda da tedavi ile ilgili her türlü hazırlığımızın olduğu ile ilgili tedbirlerimizi almış durumdayız. Gerektiğinde sınırda sahra hastaneleri kurup sınırda tamamlanması gerektiğini düşünmeye başladık. Sınırda 4 kapıda sahra hastaneleri kurulması için arkadaşlarımız sahadalar.

"Virüsün sıcak ortamlarda ömrünün kısa olduğunu biliyoruz"

Virüsün bilinmezlikleri var. Virüsün sıcak ortamlarda ömrünün kısa olduğunu biliyoruz. Hava sıcaklığının artmasıyla bu salgının azalacağı yönünde dünyada, DSÖ'de ve bizim Bilim Kurulu'nda bir kanaat söz konusu. Ülkeye girişi ne kadar geciktirilirse olamaz denilebilir mi? Olabilir. Gelebilir. İran'da şu an Kum kenti veya temas eden vatandaşınız gelebilir gelmek isteyebilir. Almayacak mısınız?''

İlginizi çekebilir😷Dünyayı saran koronavirüsten korunmanın 10 yolu
THY uçağı 'koronavirüs şüphesiyle' sarsıldı...

Tahran-İstanbul seferi yapan uçak Ankara'ya acil iniş yaptı...

Bir yolcunun koronavirüs taşıdığı düşüncesi inişe sebep oldu...

Uçakta bulunan 132 Türk yolcu ve mürettebat karantina için sevk edildi...

Sağlık Bakanı Koca, yolcuların ilk muayenelerinin uçakta yapıldığını açıkladı...

Yolcuların son durumu, 'hastane tetkikleri' sonucu ortaya çıkacak...
İlginizi çekebilir✈️ THY ve Pegasus, İran seferlerini durdurdu