20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Sağlık Bakanlığı'ndan restoranlar için koronavirüs önlemi

Arşiv
Arşiv

Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu tavsiyesiyle restoranlara yönelik yeni tedbir kararları aldı. Buna göre, masalar arasındaki mesafe en az bir metre olacak.

Sağlık Bakanlığı koronavirüsle mücadele kapsamında restoranlarla ilgili önemli tedbir kararları aldı. İşte Bakanlığın aldığı kararlar:

Masalar arası mesafe en az bir metre olacak

Masalar arası mesafe bir metreden az olmayacak şekilde (tercihen iki metre) düzenleme yapılacak. Odalar ve diğer kapalı alanlardaki camlar günlük rutin temizlik esnasında açık olacak ve temizlik sonrası en az bir saat havalandırılacak. Özellikle ellerle sık dokunulan yüzeyler, kapı kolları, bataryalar, tırabzanlar, düğmeler, telefon ahizesi, ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavabo temizliğine özen gösterilecek.

Milli aşı çalışmaları hızlandırıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, KOVİD-19 hastalığına karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini açıkladı.

Ortak kullanılan eşyalar sıklıkla yıkanacak

Bardak ve tabak gibi ortak kullanılan eşyalar her kullanım sonrasında su ve deterjanla yıkanacak ve kullanımına kadar temiz bir ortamda saklanacak. Restoran çalışanları, el temizliğine dikkat edecek. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanacak, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikleri kullanılacak. Herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu (ateş, öksürük, solunum sıkıntısı vb.) bulgusu olan personel şikayetleri düzelene kadar çalıştırılmayacak. Misafirlerin kişisel eşyalarına temas eden kişiler, bu tür işlemler sonrasında derhal ellerini yıkayacak veya alkol bazlı el antiseptiğiyle el temizliği yapacak.

İlginizi çekebilirDSÖ'den sevindirici haber: Koronavirüs aşısının ilk testleri başladı
İlginizi çekebilirTürkiye'de koronavirüse bağlı ikinci ölüm

İLGİLİ HABERLER