20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Sağlık kuruluşlarına girişlerde maske zorunluluğu getirildi

Arşiv
Arşiv

Sağlık Bakanlığınca valiliklere gönderilen yazıyla, sağlık kuruluşlarına girişlerde maske zorunluluğu getirildi.

İçindekiler

Sağlık Bakanlığı, tüm sağlık kuruluşlarına girişlerde vatandaşların tıbbi (cerrahi) maske takma zorunluluğu getirildiğini bildirdi.

Konuşurken, öksürürken veya nefes alışverişlerde maskesiz ve maskeli bir biçimde iken hava akımı nasıl gerçekleşiyor? LaVision firması sorunun cevabını hazırladığı bu video ile verdi. İlk bulgulara göre, SARS-CoV-2 virüsü konuşma ve nefes verme yoluyla da bulaşabiliyor. İnsanların sıklıkla maske taktığı Asya ülkelerinde vaka sayısının ve vaka artış hızının daha düşük olduğu biliniyor.


Bakanlıktan yapılan açıklamada, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce 81 ilin valiliklerine hasta ziyaretleri hakkında gönderilen yazıda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi süresince hasta ziyaretleriyle ilgili yapılan düzenlemelere ilave tedbirler getirildiği belirtildi.

"İkinci bir uyarıya kadar maske takmak zorunlu"

Bu kapsamda, Mart ve Nisan aylarında uygulanması istenilen tedbirlerin Bakanlık tarafından yapılacak ikinci bir duyuruya kadar uygulanmaya devam edileceği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Tüm sağlık kuruluşlarına girişlerde vatandaşlarımızın tıbbi maske (cerrahi maske) takmaları zorunlu olup, sağlık kuruluşu içerisinde maskesiz dolaşıma izin verilmemesi, tedbirlerin kamu, üniversite ve özel sektöre ait tüm sağlık kuruluşlarında uygulanması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi sağlanacak."

İlginizi çekebilirÜcretsiz maske talepleri PTT yerine e-Devlet üzerinden alınacak
İlginizi çekebilirPiyasada hızla yayılan 'nanoteknoloji siyah maske'ler güvenli mi?