Salgın bitene kadar 'kırmızı ete zam' yapılmayacak

Salgın bitene kadar kırmızı ete zam yapılmayacak
Salgın bitene kadar kırmızı ete zam yapılmayacak

Koronavirüsle mücadele etmenin en önemli yolu doğru beslenmekten geçiyor. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmede kırmızı etin önemi oldukça büyük. Bu konuyla alakalı Türkiye Kasaplar Federasyonu'ndan sevindirici bir açıklama geldi. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, yeni tip koronavirüs salgını süresince kırmızı ete zam yapılmayacağını belirtti.

Aynı zamanda Antalya Kasaplar Odası Başkanı da olan Yardımcı, basına yaptığı açıklamada, koronavirüs tedbirleri kapsamında Federasyon olarak Türkiye genelinde mezbahaları çok titiz dezenfekte ettiklerini söyledi.

Antalya'da da tedbirler kapsamında hummalı çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Yardımcı, insan sağlığının önemli olduğunu, her kesimden sonra gerekli dezenfeksiyonun özenle yapıldığını dile getirdi.

Kırmızı et bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli role sahip
Kırmızı et bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli role sahip

Tüm kasaplarda sosyal mesafe düzenine göre satış yapıldığını anlatan Yardımcı, kırmızı etin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli olduğunu vurguladı.

"Herkese yetecek et var”

Yardımcı, etin hijyenik koşullarda tüketilmesinin önemine dikkati çekerek, "Herkese yetecek kırmızı et var, fazla fazla almaya gerek yok. Sanki bitecekmiş gibi, 'Alıp, dolaba koyayım' mantığı var. Herkes ihtiyacından fazlasını almaya çalışıyor, buna gerek yok. Müşterinin talebi neyse veriyoruz." ifadesini kullandı.

“Salgın süresince kırmızı ete zam yok”

Bu süreçte fiyat artışı olacağı yönündeki söylentilerin gerçeği yansıtmadığını belirten Yardımcı, "Koronavirüs salgını sürecinde kırmızı ete zam yok. Provokatif amaçlı açıklamalar oluyor, kimse itibar etmesin, tedirgin de olmasın. Esnafımız, vatandaşımızın hizmetinde. Kırmızı et fiyatlarıyla ilgili bonfile ve pirzola baz alınmasın, vatandaşımız daha çok kıyma ve kuşbaşı tüketiyor." diye konuştu.

"Günlük 150 gram et tüketilmeli"

Kırmızı etin A, B, D, fosfor, kalsiyum ve kan hücrelerini yenilediğini vurgulayan Yardımcı, günlük 150 gram et tüketilmesinin önemli olduğunun altını çizdi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >