Salgının başladığı Çin'den turizm raporu: Turistler en çok Vuhan'ı görmek istiyor

Çin'in Vuhan şehri
Çin'in Vuhan şehri

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının başladığı Çin'de Sosyal Bilimler Merkezi (CASS) tarafından yapılan araştırmaya göre, 2020 yılında Çinli turistlerin en çok görmek istediği yer Wuhan kenti oldu. Koronavirüs salgınının başlangıç yeri olan şehir, salgın bitince turist akınına uğrayacak.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının başladığı Çin'de Sosyal Bilimler Merkezi ve Tencent Kültür ve Turizm Endüstri Araştırmaları Merkezi tarafından 28 Nisan’da yapılan ve binlerce kişinin katıldığı araştırma sonucuna göre, Çinliler en çok Vuhan’ı görmek istiyor.

Koronavirüs salgını sonrasında ‘en çok gezilmek istenen yer olan’ Pekin’in yerini alan Wuhan, Çin’in en büyük endüstri merkezlerinden biridir. Salgın dolayısıyla tarihte önemli bir kent haline gelen Wuhan, salgın öncesinde en çok gezilmek istenen kentler arasında bile değildi.

Salgın turizm trendini de değiştirdi

Çinliler'in, koronavirüs salgın öncesi gezmek istedikleri yer arasında Tayland, Rusya ve Japonya yer alıyordu. Listenin başında ABD birinci sırada yer alırken, artık listede bile olmadığı görüldü.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >