Seçimi kaybeden Trump küçük masada konuştu: Görevi bırakacağım

ABD Başkanı Trump'ın basın toplantısında neden küçük bir masa kullandığı gündem konusu oldu
ABD Başkanı Trump'ın basın toplantısında neden küçük bir masa kullandığı gündem konusu oldu

ABD Başkanı Donald Trump uzun bir aradan sonra Şükran Günü nedeniyle basın mensuplarının karşısına geçti. Joe Biden'ın Seçici Kurul'da seçilmesi durumunda görevini bırakacağını söyleyen Trump'ın toplantıda kullandığı küçük masanın sırrısı ise çözülemedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da Şükran Günü dolayısıyla ülke dışında görev yapan Amerikan askerleri ile gerçekleştirdiği video konferans sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Georgia'da seçimler ikinci tura kaldı

Georgia'da ikinci tura kalan ve Senatonun kontrolünün Cumhuriyetçilerde mi yoksa Demokratlarda mı olacağını belirleyecek seçimlere değinen Trump, Cumhuriyetçi senatör adayları için büyük ihtimalle cumartesi günü Georgia'da miting yapacağını duyurdu.

Trump, Demokratların seçimlere hile karıştırdığı ve asıl kazananın kendileri olduğu iddialarını da yineleyerek, "Bildiğim bir şey var ki o da Joe Biden'ın gerçekte 80 milyon oy almadığı. Ayrıca Biden, Barack Obama'nın siyahi oy rekorunu da kıramadı" diye konuştu.

Trump'ın 'ufak' masası

Başkan Trump'ın düzenlediği basın toplantısında kullandığı masanın küçüklüğü dikkati çekti.

ABD başkanları basın toplantılarını genellikle Oval Ofis'te bulunan 'the Resolute Desk' yani 'Kuvvetli Masa'da yapıyor. Trump'ın seçim sonuçlarından sonra ilk kez basın karşısına geçtiği düşünülünce, neden Diplomatik Resepsiyon Odası'nı ve bu küçük masayı tercih ettiği gündem konusu oldu.

Oval Ofis'te bulunan 'Kuvvetli Masa'
Oval Ofis'te bulunan 'Kuvvetli Masa'

Trump üç yıl önce de bu küçük masayı kullanmış, masanın ufaklığı hakkında şaka yapıp "Ne kadar da muhteşem bir masa" demişti.

Sosyal medya kullanıcıları da Trump'ın küçük masası hakkında, "Biden'a herhalde sadece bu masayı bırakacak" yorumunda bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump kanun metnine imza atarken, Roosevelt Odası, 2017
ABD Başkanı Donald Trump kanun metnine imza atarken, Roosevelt Odası, 2017

"Bu seçim sistemiyle üçüncü dünya ülkesi gibiyiz"

Ülkede seçim sonuçlarını belirleyen Seçiciler Kurulunun, kazananın Biden olmasını onaylaması durumunda görevi bırakıp, bırakmayacağının sorulması üzerine Trump, "Seçim sonuçlarını kabullenmek zor çünkü ortada büyük çaplı bir usulsüzlük var. Seçiciler Kurulu, Biden'ın başkanlığını onaylarsa yanlış yapar ancak tabii ki Beyaz Saray'ı bırakırım, bunu biliyorsunuz" ifadesini kullandı.

Trump, seçimlerde Demokratların usulsüzlük yaptığı konusunda ısrarını sürdürerek, "Seçim sistemi altyapısında üçüncü dünya ülkesi gibiyiz" yorumunda bulundu.

Joe Biden'ın başkanlığının kesinleşmesi durumunda 20 Ocak'taki göreve başlama törenine katılıp katılmayacağı sorusuna ise Trump, "Bunun cevabını biliyorum ama şimdi bir şey söylemeyeceğim" yanıtını verdi.

Başkan'ı Seçiciler Kurulu belirliyor

ABD'deki başkanlık seçimlerinde "Seçiciler Kurulu" adı verilen sistemde, her eyalete farklı ağırlıklarla dağıtılmış toplam 538 delege bulunuyor.

Seçmenler sandıkta esasen doğrudan başkan adayına değil, eyaletin bu Seçiciler Kurulu üyelerine oy veriyor. Eyalette en fazla oyu hangi parti alırsa, önceden belirlenen bu delegeler daha sonra ABD'nin başkanı ve başkan yardımcısını resmen seçiyor. 538 sayısının yarıdan 1 fazlasına, yani 270 delegeye ulaşan aday, başkan olmaya hak kazanıyor.

Ülkede 3 Kasım'da yapılan 59. Başkanlık seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre 306 delegeyle Biden kazanmış, Trump ise 232 delegede kalmıştı.

Seçimlerde hile olduğunu iddia eden Trump, seçim sonuçlarını kabul etmediğini açıklamış ve hukuki yollara başvuracağını belirtmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >