Semptomsuz COVID-19 geçirdiğini düşünenlerle ilgili yeni araştırma: Tırnaktan anlaşılıyor

Arşiv
Arşiv

İngiltere'de koronavirüsle ilgili gerçekleştirilen yeni bir araştırmada, semptomsuz koronavirüs geçirenlerin şüphelerini gidermek için önemli ipuçları verildi. Araştırmada tırnaklar üzerinde beliren garip çizgilerin koronavirüsün belirtisi olabileceği kaydedildi.

Koronavirüs salgını dünya genelinde çok sayıda kişinin hastalanmasına neden olurken, salgına karşı aşı çalışmaları da hızlı şekilde devam ediyor. Ancak aşılanmaların yeterli seviyeye ulaşamaması nedeniyle dünya genelinde her gün yüz binlerce insan hastalığa yakalanmaya devam ediyor.

Koronavirüs bazı kişilerde ağır belirtiler verirken, bazı kişilerde de belirti göstermiyor. Popular Science'de yer alan habere göre İngiltere'de son yapılan araştırma, belirtsiz koronavirüs geçirenlerin şüphelerini gidermek için önemli ipuçları verdi. Zoe COVID-19 adlı semptom çalışmasının yazarları, tırnakları tuhaf görünen kişilerin daha önce koronavirüs geçirmiş olma ihtimalleri olduğunu belirtti.

Başka hastalıkların da belirtisi

Çalışmanın yazarları, tırnaklardaki çizgilerin hipertansiyon, epilepsi, egzama, şiddetli beslenme yetersizliği ve kemoterapi gibi başka nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan birçok başka enfeksiyonun belirtisi olabileceğini de sözlerine ekledi. Ancak uzmanlar, bu belirtinin tek başına koronavirüsü belirlemede yeterli olmadığını ve mutlaka antikor testi yapılmasının altını çizdi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >