Sıcaklıklar azalacak: Meteoroloji'den 'sağanak yağış' uyarısı

Meteoroloji sağanak yağış uyarısında bulunuyor
Meteoroloji sağanak yağış uyarısında bulunuyor

Meteoroloji'den gelen bilgilere göre bugün yurt genelinde havanın çok bulutlu ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Özellikle Batı Karadeniz'de yağışların çok kuvvetli olması bekleniyor. Öte yandan, hava sıcaklıklarının yurdun iç ve batı kesimlerinde 4 ila 12 derece azalması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ndne (MGM) yapılan son değerlendirmelere göre, yurt genelinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Mardin, Batman ve Siirt çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Marmara’nın doğusu ve Batı Karadeniz ile Ankara'nın kuzey ve batısı, Çankırı, Amasya, Samsun, Ordu, Giresun ve Van'ın doğusunda kuvvetli, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce ve Karabük çevrelerinde yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor.

Ani sel ve su baskını uyarısı

Yağışların; Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Çankırı, Adana, Giresun ve Rize çevreleri ile Artvin kıyılarında metrekareye 21-50 kg düşmesi beklenirken; Sakarya, Zonguldak, Düzce, Samsun ve Ordu ile Giresun’un batısında metrekareye 51-100 kg arasında düşmesi bekleniyor.

Meteoroloji bu bölgeler için ani sel, su baskını, yıldırım, lokal dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısında bulundu.

Güneydoğu'da toz taşımına dikkat!

Öte yandna, Meteoroloji, bugün yurdun güneydoğu kesimlerinde toz taşınımı beklendiğini ve ulaşımda aksamalar yaşanabileceğini belirterek hava kalitesinde düşme gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğine dair uyarıda bulundu.

Hava sıcaklıkları azalacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklıklarının; iç ve batı bölgelerde 4 ila 12 derece azalacağı, doğu kesimlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise genellikle kuzey ve kuzeydoğu, zamanla ülkenin doğusunda batı ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Güney Ege kıyıları, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun güneydoğusunda kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

İllerHava sıcaklıkları

Ankara:

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 30

İstanbul:

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 30

İzmir:

Az bulutlu 31

Adana:

Parçalı yer yer çok bulutlu, öğleden sonra aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 37

Antalya:

Parçalı yer yer çok bulutlu, öğleden sonra aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 35

Samsun:

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 30

Trabzon:

Parçalı zamanla çok bulutlu, öğleden sonra aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 31

Erzurum:

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 28

Diyarbakır:

Parçalı bulutlu 39

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >