Sıcaklıklar düşüyor: Bir hafta boyunca yağmur ve kar bekleniyor

Arşiv
Arşiv

Meteoroloji uzmanlarının hava durumu tahminlerine göre bugünden itibaren tüm hafta içi yurt genelinde yağmur bekleniyor. Yurdun doğusu için de cumaya kadar kar yağışı uyarısı yapıldı.

Yağışlı hava yeni haftada yurt genelinde etkili olacak. Sıcaklığın azalmasıyla birlikte iç kesimlerde karla karışık yağmur da görülecek.

Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik, hafta başından itibaren yağışların bir hafta boyunca yurt genelinde yer yer etkili olacağını belirtirken "Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgesi’nin iç kesimlerinde yağışlar göreceğiz. Genellikle hafif şekilde. Akdeniz Bölgesi’nde orta kuvvetli diyebiliriz" dedi.

Sıcaklıkların düşmesiyle kar bekleniyor

Salı ve çarşamba gününden sonra ise kuvvetli yağışlar bekleniyor. Cengiz Çelik, yağışlarla ilgili şu bilgileri verdi:

"Bu yağışlar özellikle batı ve güney bölgelerimizde zaman zaman kuvvetli olacak. Geneli yağmur şeklinde, yağmur ve sağanak şekilde görülecek. Perşembe günü için sıcaklığın biraz düşmesi ile birlikte iç kesimlerdeki yağışlar da yine karla karışık yağmur ve kar yağışına dönüşecek gibi görünüyor."

Meteoroloji hava tahmin haritası
Meteoroloji hava tahmin haritası

Üç büyükşehirde hava durumu

Pazartesi günü İstanbul ve Ankara için yağış beklenmiyor. Ancak salı gününden sonra hem İstanbul hem Ankara'da 4 gün boyunca yağış görülecek.

İzmir'de ise yarından itibaren 4 gün boyunca aralıklarla yağmur devam edecek.

Meteoroloji'den çığ uyarısı

Akdeniz Bölgesi'nin yüksek kesimlerinde (Toros Dağları), İç Anadolu'nun güneyinde ve doğusunda (Konya, Karaman ve Niğde'nin Toros Dağları kesimi ile Kayseri ve Sivas'ın yüksek kesimleri), Karadeniz Bölgesi'nin iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu Bölgesi'nde yüksek kar örtüsü bulunan eğimli yerlerde çığ riski olmasından dolayı meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >