Şiddetli yağışlarda bu tavsiyeler hayat kurtarır

İstanbul'da önceki saatlerde şiddetli yağışın etkisi altında kaldı. Bayrampaşa'da bir alt geçitte su baskını kısa süreli paniğe neden oldu. Uzmanlar küresel ısınmanın etkisiyle artan kısa ama güçlü yağışlarda araç kullanma konusunda uyarılarda bulundu.

İstanbul'da önceki saatlerde şiddetli yağışın etkisi altında kaldı. Bayrampaşa'da bir alt geçitte su baskını kısa süreli paniğe neden oldu. Yenikapı yönünde metro seferleri aksarken durakta bulunan yolcular otobüslerle tahliye edildi.

Uzmanlar küresel ısınmanın etkisiyle düzensiz ve şiddetli yağışlara dair uyarılarda bulundu. Yoğun İstanbul trafiğinde bu tür bir yağışa yakalanan sürücülerin öncelikle sakin olmaları gerektiğini ifade etti. İstanbul'da trafiğin yoğun olması nedeniyle şiddetli yağış durumlarında alt geçitlerden sakınılması gerektiği tavsiyesinde bulunuldu.

Bunun yanında küçük gibi gözüken su birikintilerinin ciddi kazalara sebep olabileceğini belirten uzmanlar yağış başladığı anda güvenli bir yere arabanın çekilerek beklemenin faydalı olduğunu ifade etti.

Şiddetli yağış sırasında şerit değiştirmenin tehlikelere yol açabileceğini söyleyen uzmanlar öndeki aracı takip mesafesine de önem verilmesi ve fren mesafesinin iyi ayarlanması gerektiğini ifade ettiler.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >