Soğuklar henüz bitmedi: Kar yağışı yurdu etkisi altına alacak

Arşiv
Arşiv

Meteoroloji'nin aktardığı son tahminlere göre, Türkiye bu hafta sağanak ve kar yağışlarının etkisi altına girecek. Perşembe günü tüm yurtta etkili olacak olan kar yağışı, cumartesi günü yurdu terk edecek. Yeni haftada yağışların devam etmesi bekleniyor.

Meteoroloji'nin paylaştığı son verilere göre, bu hafta yurt genelinde kuzey, iç ve batı kesimlerde artacak olan hava sıcaklıklarının perşembe gününden itibaren kuzeybatı kesimlerinden başlayarak azalacağı, ancak hafta sonunda tekrar artacağı tahmin ediliyor.

Çarşamba gününden itibaren yağışlar görülecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Bayram Doğan, A Haber'e yaptığı açıklamalarda yurt genelinde hava durumunu değerlendirdi. Doğan, Salı günü yurdun büyük çoğunluğunda yağış beklenmediğini, yağışların Muğla, Antalya batı kesimleri ve Hatay civarında görüleceğini belirtti.

Çarşamba gününden itibaren soğuk ve yağışlı bir sistemin yurda gireceğini belirten Doğan, Marmara, İç Anadolu ve İç Ege'de yağışların görüleceğini açıkladı.

Meteoroloji'nin 5 günlük hava tahmin haritası
Meteoroloji'nin 5 günlük hava tahmin haritası

Yer yer kar yağışları görülecek

Perşembe günü itibariyle ise tüm yurtta sağanak ve kar yağışlı hava etkili olacak. Hava sıcaklıklarında ciddi düşüş beklenirken, iç kesimlerde karla karışık yağmur, yüksek kesimlerde ise kar görülecek.

Cumartesi yağışlar son bulacak

Doğan, kar yağışlarının Cuma günü itibariyle yurdun doğu kesimine hareket edeceğini belirtti. Cumartesi günü itibariyle ise yağış seli yurdu terk edecek. Ancak Pazar günü itibariyle yeni bir yağışlı sistem tekrardan yurda girecek.