Sokakları savaş alanına çevirmişlerdi: HDP'li milletvekilleri de dahil 18 kişi gözaltında

HDP'li eski milletvekillerinin de bulunduğu 18 kişi gözaltına alındı
HDP'li eski milletvekillerinin de bulunduğu 18 kişi gözaltına alındı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ayn El Arab (Kobani) bahanesiyle 2014'te düzenlenen eylemlere ilişkin soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Aralarında HDP'li eski milletvekillerinin de bulunduğu 18 kişi gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 6, 7, 8 Ekim 2014 tarihlerinde, ülke genelinde 'Kobani olayları' olarak bilinen terör amaçlı eylemlerle ilgili yürütülen soruşturma hakkında açıklama yaptı. Başsavcılık, Ankara merkezli operasyonda 7 ilde 82 şüpheli hakkında gözaltı kararı verdi.

HDP'li eski milletvekilleri de gözaltında

  • Terörle mücadele ekiplerince düzenlenen eş zamanlı operasyonda 18 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında eski milletvekili ve HDP'li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, eski HDP milletvekilleri Ayla Akat Ata, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Nazmi Gür, Emine Beyza Üstün, Emine Ayna, MYK üyesi Alp Altınörs ile mevcut ve eski HDP yöneticilerinin bulunduğu öğrenildi.

Olaylarda 37 vatandaş hayatını kaybetmişti
Olaylarda 37 vatandaş hayatını kaybetmişti

37 vatandaş hayatını kaybetmişti

Başsavcılığın açıklamasında, PKK/KCK terör örgütü sözde yöneticileri, örgütün gençlik yapılanması, kadın yapılanması ve şehir silahlı yapılanması ile HDP MYK üyeleri ve eş başkanlarınca sosyal medya hesapları ile PKK/KCK terör örgütünün bazı basın yayın organlarında, Fırat Haber Ajansı ve gençlik yapılanması, kadın yapılanması vb. üzerinden halka sokağa çıkıp terör eylemleri gerçekleştirmeleri yönünde çok sayıda çağrı yapıldığı belirtildi.

35 ilde yasadışı eylemler yapıldı
35 ilde yasadışı eylemler yapıldı

Açıklamada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iller başta olmak üzere 35 il, 96 ilçe ve 131 yerleşim yerinde 6 Ekim 2014'te başlayarak 7, 8, 9 Ekim 2014 tarihlerinde barikatlar kurmak sureti ile yolların kesildiği, uzun namlulu silah, molotof kokteyli, havai fişek, taş ve sopalarla kamu binalarına ve araçlarına, vatandaşların ikametlerine, iş yerlerine ve araçlarına zarar verildiği, çok sayıda vatandaşın ve kolluk kuvveti mensubunun yaralandığı terör olayları sonucu 37 vatandaşın hayatını kaybettiği vurgulandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >