Son kullanma tarihi yaklaşan ürünler indirimli satılsın

Market alışverişi
Market alışverişi

Son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerle ilgili Ticaret Bakanlığı devreye girdi. Vatandaşların almaya çekindiği ürünlerle ilgili kılavuz hazırlayan bakanlık, tüketim tarihi yaklaşmış ürünlerin indirimli satılması önerisinde bulunuldu. İndirim döneminde satılamayan ve tüketime uygun ürünlerin ise ihtiyaç sahiplerine ücretsiz verilebileceği belirtildi.

Vatandaşların genellikle almaya çekindiği son kullanma tarihi yaklaşan gıda ürünleriyle ilgili yeni bir adım atıldı. Ticaret Bakanlığınca hazırlanan "Gıda Satış Noktalarında Gıda İsrafı ile Mücadele Kılavuzu"nda, son tüketim tarihi yaklaşmış ürünlerin indirimli satılması önerisinde bulunuldu.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan kılavuzda, "Müşteri tarafından satın alım konusunda çekince uyandıran" meyve ve sebzelere reyon indirimi uygulanabileceği belirtildi. Kılavuzda ayrıca, indirim ile satılamayan ürünlerin ihtiyaç sahiplerine ücretsiz verilebileceği ifade edildi.

İndirimli ürün
İndirimli ürün

Kılavuzda, Türkiye'de kişi başına düşen gıda atığının 93 kilogram olduğu, 1 kg kırmızı et üretimi için 15 bin litre, 1 kg domates üretimi için 214 litre su tüketildiği anımsatıldı.

Dinamik fiyat önerisi

Marketlerde gıda satışını hızlandırmanın, tercih edilen ilk strateji olduğu vurgulanan kılavuzda, "Gıda israfını önleme konusunda etkili ve gıda satış noktaları tarafından tercih edilen yöntemlerden bir diğeri ise reyon indirimleridir. Tüketim tarihine az kalmış ambalajlı gıdalarda, müşteri tarafından satın alım konusunda çekince uyandıran meyve ve sebze ürünlerinde uygulanan reyon indirimleri de, gıdanın israf olmadan tüketiciyle buluşmasını sağlamaktadır" denildi. Kılavuzda, "Hala tüketilebilir özellikteki tüketim tarihi yaklaşmış ürünlerin indirimli fiyatlar ile satışa sunulmasını sağlayın. Kısa raf ömrü olan ürünlerin satışlarını artırmak için bu ürünlere de dinamik fiyatlandırma stratejileri uygulayın" önerisinde bulunuldu.

Son tüketim tarihi yaklaşmış ürünler
Son tüketim tarihi yaklaşmış ürünler

Satılmayan ürünler ihtiyaç sahiplerine

İndirim ile satılamayan yenilebilir durumunu kaybetmemiş, tüketime uygun ürünlerin ihtiyaç sahibi insanlara ücretsiz olarak verilebileceği belirtilen kılavuzda, "Marketlerin ücretsiz olarak bağışladıkları ürünler için ekstra hacimli dolapları ve alanları olup, ihtiyaç sahipleri gıdanın teminatını buradan gerçekleştirebilir ya da dernek ve vakıf aracılığı ile gıda bağışı gerçekleşerek israf önlenmiş olur" ifadesi kullanıldı.

Son tüketimi yaklaşmış ürünler indirimli satılabilir
Son tüketimi yaklaşmış ürünler indirimli satılabilir

İnsan sağlığı açısından tüketime uygun olmayan gıdaların ise çiftliklerde ya da barınaklarda hayvan yemi olarak kullanılabileceği ifade edilen kılavuzda, "Son tüketim tarihi geçen, soğuk zinciri kırılan, tüketimi hayvan sağlığına uygun olmayan hiçbir besin, hayvan yemi oluşumuna dahil edilemez" denildi. Bu ürünlerin biyodizel yakıt olarak kullanılabileceğine dikkat çekildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >