Sonunda bu da oldu: Asırlık kilise satışa çıkarıldı

 Saint-Jules Katolik kilisesi
Saint-Jules Katolik kilisesi

Fransa'da asırlık bir kilise, cemaatin ilgisizliği sebebiyle boş kalınca 190 bin avroya satışa çıkarıldı.

Fransa'nın Logwy kentinde asırlık bir kilisenin, cemaatin ilgisizliği sebebiyle boş kaldığı gerekçe gösterilerek 190 bin avro bedelle satışa çıkarıldığı açıklandı.

1911-1913 yılları arasında inşa edildi

Yerel France Bleu Lorraine radyosunda yer alan habere göre, 1911-1913 yıllarında inşa edilen Saint-Jules Katolik kilisesinin satılması kararlaştırıldı.

  • Haberde, uzun yıllar bölgede bulunan iş adamlarınca giderleri karşılanan kilisenin, son yıllarda boş kaldığı, iş adamlarının ilgisizliği sonrası cemaatin de gelmemesi nedeniyle asgari giderlerinin karşılanamadığı bildirildi. Nancy Başpiskoposluğunun kilisenin satışı için işlemlere başladığı belirtildi.

 Saint-Jules Katolik kilisesi
Saint-Jules Katolik kilisesi

Çok amaçlı kullanılabileceği belirtildi

190 bin avro bedelle satılığa çıkarılan tarihi binanın loft tipi bir konut veya çok sayıda apartman dairesi şeklinde kullanılabileceği, çok amaçlı etkinliklere ev sahipliği yapabileceği bildirildi.

Belçika ve Lüksemburg sınırında bulunan Lorraine bölgesinde son yıllarda kiliseye olan ilginin azaldığı vurgulanan haberde, bölgede 20 civarında kilisede düzenli ayin düzenlenebildiği, çok sayıda kilisenin ilgisizlik nedeniyle asgari ihtiyaçlarını ve tamir giderlerini karşılamakta güçlük çektiği uyarısında belirtildi.