Sosyal izolasyon sürecinde elektronik cihazların performansını artırmanın 8 yöntemi

Sosyal izolasyon
Sosyal izolasyon

Sosyal izolasyon sürecinde akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar gibi çok sık kullanılan cihazların performansını 'temel düzenlemelerle' artırabilmek mümkün.

Cihazları yeniden başlatma; depolama alanını temizleme, araç çubuklarını silme ve animasyonları devre dışı gibi basit yöntemler bile elektronik cihazların performansının artmasında büyük öneme sahip.

Dünya genelinde milyonlarca kişi koronavirüs pandemisi nedeniyle 'sosyal izolasyon' kurallarını uygulayarak evden çıkmıyor. Doğal olarak bu süreçte akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar gibi elektronik ürünler epey yoğun kullanılıyor.

İlginizi çekebilirTatil değil tedbir: Sosyal izolasyon neden önemli?
Yalnızca 30 dakikada tüm bu optimizasyonları yapabilirsiniz.

Sosyal izolasyon gereği milyonlarca kişi evden çıkmıyor ve bilgisayar başında çalışıyor. Ama kısa bir molayla bu yöntemleri 30 dakikada uygulayarak elektronik cihazlarınızın performansında gözle görülür bir artış sağlayabilirsiniz.
Sosyal izolasyon gereği milyonlarca kişi evden çıkmıyor ve bilgisayar başında çalışıyor. Ama kısa bir molayla bu yöntemleri 30 dakikada uygulayarak elektronik cihazlarınızın performansında gözle görülür bir artış sağlayabilirsiniz.

Buna bağlı olarak internetin hızı düşüyor; cihazlar yoğun kullanım bazlı yavaşlıyor ve zaman zaman çeşitli teknik problemler yaşanabiliyor. İşte bu tip sorunların etkilerini en aza indirgemek için alınabilecek birçok önlem var. Ancak en temelde hemen herkesin hızlıca uygulayabileceği yöntemleri bir araya getirdik. Evet; biliyoruz, birçoğunuz evinizden çalışıyorsunuz ve gün içinde bu yöntemleri uygulamaya pek de vaktiniz yok. Ama yarın Pazar; yalnızca 30 dakikanızı ayırarak tüm bu düzenlemeleri yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilirEvden çalışırken üretken kalmak için 10 ipucu
İlginizi çekebilirEvde çalışırken interneti hızlandırmak için 6 ipucu

İçerikte neler var?

 • - Depolama alanını temizleyin
  - Araç çubuklarını sınırlandırın
  - Animasyonları devre dışı bırakın
  - Yeniden başlatın
  - Yazılım güncellemelerini yükleyin
  - Görev Yöneticisi'ni aktif kullanın
  - Kullanılmayan uygulamaları silin
  - Diskleri temizleyin

Listemizde toplamda 8 madde var. Fakat çeşitlendirip, maddelerin sayısını artırabilmek mümkün. Ancak en temelde bu yöntemler uygulandığında akıllı telefon, tablet ya da bilgisayarınızda performans farkı oluşacağına emin olabilirsiniz. Bahsettiğimiz yöntemlerin tamamı; aslında üç farklı cihaz türü için de geçerli.

Performansı artırmanın en önemli maddelerinden biri Geri Dönüşüm Kutusu'nu tamamen boşaltmak ve gereksiz dosyaları tamamen silmek.
Performansı artırmanın en önemli maddelerinden biri Geri Dönüşüm Kutusu'nu tamamen boşaltmak ve gereksiz dosyaları tamamen silmek.

Depolama alanını temizleyin

Akıllı telefon; tablet ya da bilgisayar fark etmeksizin depolama alanındaki gereksiz dosyaları silmek 'bahar temizliğinin' en basit ve etkili yöntemleri arasında yer alıyor. Bilgisayarda çöp kutusunutemizleyin ya da akıllı telefon / tabletlerde gereksiz fotoğraf - video ya da benzer dosyaları silin.

Araç çubuklarını sınırlandırın

Web tarayıcıların performansını artırmak için araç çubuklarını sınırlandırmak çok önemli.
Web tarayıcıların performansını artırmak için araç çubuklarını sınırlandırmak çok önemli.

Bir diğer önemli husus araç çubuklarının sınırlandırması. Özellikle Google Chrome, Safari ya da Opera gibi web tarayıcılardaki araç çubukları genel olarak uygulamaların performansını düşürebiliyor. Hem masaüstü hem de mobil web tarayıcılardaki araç çubuklarını sınırlandırın ve gerekiyorsa silin. Buna ek olarak akıllı telefonların yardımcı araç çubukları da performansı olumsuz etkileyebiliyor; hızlanma için bunları da temizleyebilirsiniz.

Animasyonları devre dışı bırakın

Gereksiz animasyonları ve devre dışı bırakarak veya 'görsellikten' feda ederek cihazların hızını belirgin oranda artırabilirsiniz. Animasyonlar güzel gözükse de aslında söz konusu 'performans' olduğunda kapatmakta yarar var. Ayarlar üzerinden tüm cihazlarda animasyonları sınırlandırıp, belirli oranda hız farkı oluşturabilirsiniz.

Cihazları arada sırada yeniden başlatarak performanslarını artırabilirsiniz.
Cihazları arada sırada yeniden başlatarak performanslarını artırabilirsiniz.

Yeniden başlatın

Tüm elektronik cihazları belirli periyotlarla yeniden başlatmak çok önemli. Akıllı telefon, tablet, bilgisayar ya da modemler belirli süre devamlı aktif çalıştıklarında zaman zaman performans kaybı yaşanabiliyor. İşte bu noktada birkaç dakikanızı cihazları yeniden başlatmak için kullanın.

Yazılım güncellemelerini yükleyin

Yüksek performans için hemen her cihazdaki uygulamaların güncel sürümüne ihtiyaç var. Zira en güncel sürümler - istisnalar hariç - en yüksek performansı veren ve yenilikler içeren versiyonlar oluyor. Dolayısıyla bilgisayar ve akıllı telefonlar için uygulamaları en yeni sürüme yükseltmekte yarar var. Tabii bu durum Windows, Android veya iOS sürümleri için de geçerli.

Görev Yöneticisi'ni aktif kullanın

Windows'taki Görev Yöneticisi, aslında benzer şekilde akıllı telefonlarda da 'arka planda çalışan uygulamalar' şeklinde değerlendirilebilir. Arka plandaki uygulama ve servisleri kapatarak performans artışı sağlayabilmek mümkün. Bu noktada özellikle kullanmadığınız uygulamaları kapatarak birkaç saniyede optimizasyon yapabilirsiniz.

Kullanılmayan uygulamaları temizleyerek bilgisayarınızı; akıllı telefon ve tabletinizi rahatlatın.
Kullanılmayan uygulamaları temizleyerek bilgisayarınızı; akıllı telefon ve tabletinizi rahatlatın.

Kullanılmayan uygulamaları silin

Uygulamaları en güncel sürümde tutmanın yanı sıra kullanılmayan uygulamaları tamamen silmenin de faydası büyük. Sistemde gereksiz yer kaplayan dosya ve uygulamalar zamanla performansın düşmesine neden oluyor. Ama diğer hamleler gibi bunu da birkaç dakika içinde halledebilirsiniz.

Diskleri temizleyin

Microsoft'un Windows 10'da sunduğu dahili disk temizleme uygulaması gayet başarılı. Dolayısıyla gereksiz olarak tanımlanabilecek verileri silerek performans artışı sağlanabiliyor.

Windows 10'da Disk Temizleme işlemini gerçekleştirmek için Dosya Gezgini'nde herhangi bir sürücüye sağ tıklayıp 'Özellikler' ve ardından 'Disk Temizleme'ye tıklayarak ilgili bölüme erişilebiliyor. Bu bölümden sistem belleği dökümüne ve geçici internet dosyalarına veda ederek performansta bir tık iyileştirme katedebilmek mümkün.

İlginizi çekebilirBilgisayarların performansını artıran 4 işlevsel yöntem