Süleymani’nin son notu ortaya çıktı: Dün gece yüzüğü ile birlikte kızına teslim edildi

Süleymani'nin kızı ve Ruhani
Süleymani'nin kızı ve Ruhani

ABD Başkanı Donald Trump'ın emriyle öldürülmeden sadece birkaç saat önce Kasım Süleymani’nin kendi el yazısı ile yazdığı bir not ortaya çıktı.Dün gece tek sayfalık metin Süleymani’nin yüzüğüyle birlikte kızına teslim edildi. Süleymani’nin erkek kardeşi de İran medyasına yaptığı açıklamada bu nota dair ayrıntıları paylaştı.

Kasım Süleymani’nin cenaze töreni için hazırlıklar devam ederken, ölümünden kısa bir süre önce el yazısıyla yazdığı bir mektup-metin ortaya çıktı.

Bu metin ve öldürüldüğünde parmağında olan yüzüğü dün gece kızı Zeynep Süleymani'ye teslim edildi. Süleymani’nin bu notu Irak’a gelmeden önce Suriye’de yazdığı, şahsi eşyaları arasında bulunduğu iddia edildi.

İranlı General Süleymani'nin kendi el yazısı ile yazdığı not
İranlı General Süleymani'nin kendi el yazısı ile yazdığı not

Erkek kardeşi notta yazanları böyle anlattı

Hürriyet'in haberine göre; Erkek kardeşi İran medyasına yaptığı açıklamada ‘El yazısı şehadetinden 2-3 saat öncesine ait. Şehadetinden bir hafta önce birlikte idik. Bu son görüşmemizdi. Suriye’de uçağa binmeden önce o el yazısını kaleme almış. O el yazısı ve yüzüğünü kızı için gönderdiler dün gece. El yazısından da anlaşılacağı üzere şehit olacağından haberdardı’ ifadelerini kullandı. El yazısı metinde dini ve felsefi ifadelerle birlikte ‘Allahım seni görmeye aşığım, bizleri kabul et’ şeklinde ifadeler de yer alıyor.

Ne olmuştu?

  • ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in, Bağdat Havalimanı yakınına düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı.
  • İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney ise ABD saldırısının intikamının alınacağını söyledi. Ülkede 3 gün ulusal yas ilan eden Hamaney, ABD güçlerine sert karşılık verileceğini duyurmuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >