Suudi Arabistan'dan kadınlara vize ve seyahat izni

​Suudi Arabistan, yetişkin kadınların izinsiz seyahat etmelerine izin verdi.
​Suudi Arabistan, yetişkin kadınların izinsiz seyahat etmelerine izin verdi.

Suudi Arabistan, yetişkin kadınların izinsiz seyahat etmelerine izin verdi. Daha önce kadınlar yanlarında bir erkek olmadan pasaport alamıyorlardı.

Suudi Arabistan’da Resmi Gazete’de Cuma günü yayınlanan bir dizi kraliyet kararnamesinde, “21 yaşın üzerindeki herhangi bir kimsenin seyahat iznine ihtiyaç duymaması ve başvuruda bulunan herhangi bir vatandaşa Suudi pasaportu verilmesi gerektiği” belirtildi.

Kararnameden önceki uygulamada kadınlar sadece yanlarında bir erkek olduğu takdirde pasaport alabiliyordu. Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın yönetiminde açıklanan kararlar, birçok konuda daha cinsiyet eşitliğini öngörüyor.

Düzenlemelerdeki değişiklikler aynı zamanda ilk defa kadınlara doğum, evlilik veya boşanma kayıtlarını yaptırma ve resmi aile evrakları çıkarma ve reşit olmayan çocuklara koruyucu olma hakkı veriyor.

‘Kadınlar için iş fırsatlarını artıracak düzenlemeler yapıldı'

Cuma günü yayınlanan kararnamelerde, işsiz Suudilerin büyük bölümünü temsil eden kadınlar için iş fırsatlarını artıracak istihdam düzenlemeleri de yer aldı. Tüm vatandaşların cinsiyet, sakatlık veya yaşa dayalı herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmadan çalışma hakkına sahip olduğu belirtildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >