Taliban, kontrolünde olmayan son vilayet Pencşir'i de ele geçirdi

Taliban askerleri Pencşir'i kuşatmıştı
Taliban askerleri Pencşir'i kuşatmıştı

Afganistan'da yönetimin el değiştirmesinin ardından başlayan çalkantılı süreç devam ediyor. Taliban, Afganistan'da tam hakimiyet için son kale Pencşir'i kuşatmıştı. Bölgeden gelen bilgilere göre, Pencşir'de kontrolün Taliban'a geçtiği iddia edildi.

Afganistan'da Taliban'a karşı direnişin son kalesi olarak gösterilen Pencşir vilayetinde kontrolün Taliban'a geçtiği iddia edildi.

Taliban'ın Pencşir vilayetinin Peryan ilçesini ele geçirdiği yönündeki bilgilerin ardından Taliban mensupları Kabil'de havaya ateş açarak kutlama yaptı.

Taliban Kabil'de havaya ateş açarak kutlama yaptı
Taliban Kabil'de havaya ateş açarak kutlama yaptı

Ahmed Mesud'un Tacikistan'a kaçtığı iddia edildi

Taliban kaynakları, Pencşir'i ele geçirdiklerini ve ülkenin efsane komutanlarından Ahmet Şah Mesud'un oğlu Ahmed Mesud'un Pencşir'den Tacikistan'a kaçtığını iddia etti.

Öte yandan Taliban'dan konuyla ilgili bir açıklama yaparak, "Pencşir, İslam Emirliği'nin kontrolü altına girdi" ifadelerini kullandı.

Ahmed Mesud
Ahmed Mesud

Pencşir'in önemi

  • Pençşir, büyük çoğunluğu Taciklerden oluşan yaklaşık 150 bin kişinin yaşadığı bir vilayet olarak biliniyor. Dağlık ve engebeli arazisi nedeniyle askeri operasyonlar için zorlu bir hedef olarak tanımlanırken girişlerin dar bir geçitten gerçekleştirilmesi bölgeye giriş-çıkışları sınırlandırıyor. Vilayetin lideri milli savaş kahramanı Ahmet Şah Mesud'un oğlu Ahmed Mesud ile Taliban arasında görüşmeler gerçekleştirilmiş ancak sonuca varılamamıştı.