Tarihi belgeler ortaya çıktı: İşte ABD'ye yerleşen ilk Müslüman 'Anthony the Turk'

ABD'de bulunan 17. yüzyıla ait tapuya göre, ülkeye yerleşimci olarak gelen ilk Müslüman'ın Anthony Jansen Van Salee olduğu iddia edildi
ABD'de bulunan 17. yüzyıla ait tapuya göre, ülkeye yerleşimci olarak gelen ilk Müslüman'ın Anthony Jansen Van Salee olduğu iddia edildi

ABD'de gün yüzüne çıkan 17. Yüzyıl'a yeni bir tarihi belgede, ülkede yerleşik olarak yaşayan ilk Müslüman'ın 1630'da New York'a gelen Anthony Jansen Van Salee olduğu öne sürüldü.

ABD'de bulunan 17. yüzyıla ait tapuya göre, ülkeye yerleşimci olarak gelen ilk Müslüman'ın Hollandalı bir baba ve Faslı bir anneden doğma Anthony Jansen Van Salee olduğu ileri sürüldü. New York'un ünlü Christie's müzayede evi tarafından satışa çıkarılan ve Van Salee'ye ait bilgileri içeren 17. yüzyıla ait tapu, Brooklyn Tarih Kurumu tarafından 27 bin 500 dolara satın alındı.

"Aile bireyi tarafından ortaya çıkarıldı"

Brooklyn Tarih Kurumu'nun Küratörlük İşleri ve Koleksiyonlar Başkan Yardımcısı Julie Golie, renkli bir kişiliğe sahip ABD'nin ilk özgür yerleşimci Müslüman'ı dediği Van Salee'nin hayatı hakkında konuştu.

Christie's müzayede evinde tapuyu satışa çıkaran kişinin isminin gizli kalmasını istediğini belirten Golie, "Yaklaşık 4 asırlık bu tapunun bir aile bireyi tarafından satışa çıkarıldığını biliyoruz. İsminin gizli kalmasını istemesi de bu tür açık artırma satışları için gayet normal" dedi.

"Özgür bir Müslüman"

Brooklyn Tarih Kurumu Küratörlük İşleri Başkan Yardımcısı Julie Golie
Brooklyn Tarih Kurumu Küratörlük İşleri Başkan Yardımcısı Julie Golie

Golie, Brooklyn Tarih Kurumunda, 17. yüzyıla ait geniş ve kapsamlı tapu koleksiyonu bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

  • "New York'a gelen ilk Müslümanların muhtemelen Afrika'dan köle ticareti için getirilen kişiler olduğunu biliyoruz fakat gün yüzüne çıkan 1643 tarihli bu tapu, bildiğimiz kadarıyla ülkede arazi sahibi ve özgür bir Müslüman olarak yaşamış birini gösteren ilk örnek. Anthony Jansen Van Salee'nin hayatında Müslüman kimliğini ne kadar öne çıkardığından da emin değiliz ancak 20. yüzyılın başlarında ona ait bir Kur'an'ın açık artırmada satıldığı bilgisi, kimliğine ve geçmişine dair bazı tahminlerde bulunmamıza imkan sağlıyor."

"Birçok tarihi belgede adı 'Anthony the Turk' olarak geçiyor"

O tarihlerde Hollanda kolonisi olan ve "New Amsterdam'' olarak bilinen New York'ta yaşamış Hollanda kökenliler üzerine çalışmalar yapan "Yeni Hollanda Enstitüsü" (New Netherland Institute) tarihi belgelerinde Van Salee'nin adının sıklıkla geçtiğini söyleyen Golie, şunları kaydetti:

17. Yüzyıl'a ait tarihi belge
17. Yüzyıl'a ait tarihi belge

"Özellikle mahkeme kayıtlarında Van Salee için 'Anthony the Turk' yani 'Türk Anthony' olarak da bahsediliyor ama o zamanlar Müslümanlara genel olarak 'Türk' denildiği ve bazı tarihçilere göre burada küçültücü bir sıfatla da kullanılmış olabileceği için ben ilk ismini kullanmayı tercih ediyorum. Tarihçilere göre Anthony, Faslı bir Müslüman kadınla evli Hollandalı denizci Jon Jonsen adlı bir babanın 4'üncü çocuğu. Babası, Kuzey Afrika ve Atlantik'te korsanlık yaparken 1618'de Mağripli Müslüman denizcilere esir düşüyor. Daha sonra İslam'ı seçerek veya 'Türkleşerek' 'Murat Reis' adı altında Osmanlı donanmasının hizmetine giriyor. Anthony, ailesiyle Fas'ın Sale liman kasabasında büyüdüğü için kendisine 'Van Salee' deniyor."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >