Tarihi Türkiye Libya anlaşması BM'ye bildirildi

Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmanın haritası
Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmanın haritası

Türkiye ile Libya'nın yapmış olduğu tarihi anlaşmaya başta Yunanistan,İsrail, Güney Kıbrıs gibi ülkelerden tepki üstüne tepki gelmişti. Türkiye ve Libya'nın Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası'nın tescili için BM'ye başvuruda bulunuldu.

Türkiye, Libya ile imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasının tescili için Birleşmiş Milletler'e (BM) bildirimde bulundu.

Tescili için BM'ye bildirim

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Türkiye, Libya ile 27 Kasım'da imzalanan ve 8 Aralık'ta yürürlüğe giren mutabakatın tescil edilmesi amacıyla dün BM'ye bildirim yaptı.

Yürürlük tarihi 8 Aralık olarak tespit edilmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, İstanbul'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Libya Devleti Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası"nın yürürlük tarihinin 8 Aralık 2019 olarak tespit edildiği belirtilmişti.

Ne olmuştu?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün yaptığı açıklamada, mutabakata Libya'da hükümetin, Türkiye'de TBMM'nin onay verdiğini belirterek, "Yürürlükle ilgili kararnamenin Cumhurbaşkanımız tarafından imzalanmasıyla birlikte BM'ye tescilini de yapacağız. Hem anlaşmayla ilgili birlikte bilgi veriyoruz hem de batı sınırları belirlenmiş yeni kıta sahanlığımızı da BM'ye tescil ettiriyoruz" demişti.

Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmaya göre Akdeniz'de 18.6 millik (29.9 km) bir sınır çizgisiyle iki ülkenin kıta sahanlığı (KS) ve münhasır ekonomik bölge (MEB) sınırları belirlenmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >