Tarihin ilk uzay suçu: 'Astronot için soruşturma başlatıldı!'

Anne McClain, tarihin ilk uzay suçlusu olabilir.
Anne McClain, tarihin ilk uzay suçlusu olabilir.

● Uzay araştırmalarıyla tanıdığımız NASA, son dönemde oldukça farklı bir araştırmayla gündeme geldi.

● Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görev yapan bir astronota yönelik dillendirilen 'suç işleme' iddiası, tarihin ilk uzay suçu olarak değerlendirildi.

● Astronotun, eski eşinin banka hesabını incelediği iddiası üzerine harekete geçen uzay ajansı, ortada bir suç olup olmadığını detaylıca araştırarak sonuç almaya çalışacak.

Gezegenimizin 100 kilometre dışından başlayan, içinde hissedilebilir oksijen bulunmayan bir alan düşünün. Düşünmeyi bırakıp direkt olarak 'uzay' ismini de aklınıza getirebilirsiniz. Yeterince oksijen molekülü barındırmadığından sürekli olarak 'siyah' görünen uzay, hava barındırmadığı için ses titreşimlerini de aktaramıyor ve derin bir sessizlikten asla kurtulamıyor. Böylesine görkemli ve ilgi çekici özelliklere sahip uzay, dünyanın en çok merak edilen ve üzerine en çok düşünülen kavramlarından biri konumunda yer alıyor.

Uzay araştırmaları için ayrılan ülke bütçeleri, son dönemde büyük artış gösterdi.
Uzay araştırmaları için ayrılan ülke bütçeleri, son dönemde büyük artış gösterdi.

Hakkında yüzlerce film yapılan, 'bilim kurgu' adıyla kendine özgü bir sanat dalı bile oluşturmayı başaran uzay, NASA'nın başını çektiği dev kurumlar tarafından saatlerce ve hatta günlerce özel araştırmalara tabi tutuluyor. Uzayda gözlemlenen gerçeklikler 'bilim-teknoloji' sayfalarını sürekli olarak meşgul etmekle birlikte son dönemde ortaya atılan bir iddia; uzayın ilk kez 'bambaşka' bir noktadan değerlendirilmesini sağladı.

NASA, uzay yatırımlarını artırarak özel ve özgün çalışmalar gerçekleştiriyor.
NASA, uzay yatırımlarını artırarak özel ve özgün çalışmalar gerçekleştiriyor.

New York Times tarafından yayımlanan bir makaleye göre Uluslararası Uzay İstasyonu'na 6 aylık bir görev için gönderilen 'kıdemli astronot' Anne McClain, uzayda bulunduğu görev esnasında, eski eşi Summer Worden'ın banka hesabına erişmekle suçlanıyor. Haberde yer alan bilgilere göre suç iddiası, astronot ve eski eşi arasındaki bir tartışma neticesinde gündeme geldi.

Anne McClain.
Anne McClain.

Amerikan Hava Kuvvetleri'nde eski bir istihbarat subayı olan Worden, McClain ile tartıştığı sırada Worden'ın daha önce yapmış olduğu özel harcamalardan bahsetmesiyle şüphelenmiş ve bankasına başvuruda bulunmuş. İstek üzerine hesaba erişimleri araştıran banka, NASA'ya kayıtlı bir bilgisayardan hesaba erişim tespit etmiş. Bunun üzerine harekete geçen Worden, hesabında bir kayıp olmamasına bilgi hırsızlığı konusunda Federal Ticaret Komisyonu'na şikayette bulunmuş.

'Bana daha önce söylenmemişti!'

Eski eşinin çocuğuna bakabilmesi için yeterli miktarın hesapta bulunup bulunmadığını kontrol etmek ve aralarındaki karmaşık maddi durumlarını incelemek için hesaba eriştiğini söyleyen McClain, hesaba erişiminin daha önce engellenmediğini de dile getirdi. Evliliklerinin devam ettiği sırada kullandıkları şifrenin değişmediğini söyleyen McClain, kendisine daha önce hesaba erişmemesi gerektiğinin söylenmediğini de ekledi.

Astronot McClain, aralarındaki karmaşık maddi durumu incelemek için hesaba eriştiğini söyleyerek kendini savundu.
Astronot McClain, aralarındaki karmaşık maddi durumu incelemek için hesaba eriştiğini söyleyerek kendini savundu.

Worden'ın Federal Ticaret Komisyonu'na şikâyetini iletmesi sonrasında bankanın açıkladığı verilere de dayanarak NASA da olaya dâhil oldu. Federal Ticaret Komisyonu'nun henüz net bir yanıt vermediğini söyleyen Worden, NASA'nın şikâyeti detaylıca araştırdığını da ekledi.

Kurumlarca araştırılmaya devam edilen bu olay, mahkeme kararıyla "suç" olarak tescillenirse astronot Anne McClain, tarihin ilk uzay suçlusu olacak. Olayın nasıl sonuçlanacağını zaman gösterecek.