Teknoloji devi telefon pazarından çekiliyor

LG en son çift ekranlı bir telefon çıkarmıştı
LG en son çift ekranlı bir telefon çıkarmıştı

Güney Kore merkezli teknoloji üreticisi LG'nin telefon pazarından çıkmayı düşündüğü yönünde haberler ortaya atılmıştı. Bu haberin üzerinden çok geçmeden bu kez şirketin telefon tarafını Vietnam merkezli VinGroup'a satacağı iddia edildi.

LG, uzun yıllardır telefon pazarında bulunan ve bazı telefon modelleriyle kullanıcıların fazlasıyla ilgi gösterdiği bir teknoloji üreticisi. Ancak son yıllarda LG için telefon satışları pek iyi durumda değil ve çıkardığı telefonlar eskisi gibi ilgi görmüyor. Son olarak pervane tasarımlı bir akıllı telefon çıkararak niş bir kitleye hitap eden LG, son 5 yılda telefon pazarında 4.5 milyar dolar zarar açıkladı. Tablonun bu denli kötü olması ise LG'yi radikal bir kararın eşiğine getirdi.

"Cep telefonu birimimiz hakkında en iyi kararı vermeliyiz"

LG'den yapılan açıklamada şu satırlara yer verildi:

"Küresel pazarda, akıllı telefonlar da dahil olmak üzere mobil birimdeki rekabet daha da acımasız hale geldi. LG Electronics, mevcut ve gelecekteki rekabet gücünü göz önünde bulundurarak, cep telefonu birimimiz hakkında en iyi kararı vermemiz gereken noktaya geldiğimize inanıyor."

Bu açıklama da LG'nin telefon üretimini tamamen ya da kısmen bırakabileceği şeklinde yorumlanıyor.

Telefon bölümünü satabilir

Tüm bu gelişmelerin üzerine LG ile ilgili yeni bir iddia daha ortaya atıldı. Şirketin telefon bölümünü Vietnam merkezli VinGroup‘a satmayı planladığı öne sürülüyor. Aynı iddiaya göre VinGroup’tan LG'ye iyi bir teklif gelmiş durumda.