Tesla'nın sessiz çalışması hayvan ölümlerine yol açıyor

Spears'ın videosundan bir görüntü
Spears'ın videosundan bir görüntü

ABD'li şarkıcı ve aktris Jamie Lynn Spears, Instagram'da bir video yayımlayarak Elon Musk'ın elektrikli otomobil şirketi Tesla'yı 'gizli kedi katili' olarak nitelendirdi. Spears, düşük seste çalışan elektrikli otomobillerin sesini hayvanların duymaması nedeniyle ölümlere yol açtığını belirtti.

Dünyaca ünlü şarkıcı Britney Spears'ın kardeşi Jamie Lynn Spears, elektrikli otomobillerin sessiz çalışmasını eleştirdi ve Tesla'yı 'kedi katili' olarak nitelendirdi.

Spears, "Kaç tane olduğunu söylemek istemiyorum ama o kadar çok kedi kaybettik ki... Çünkü Tesla'nın çalışmasını duymuyorlar ve maalesef bunlar oluyor. Bu herkes için yıkıcı ve trajik" ifadelerini kullandı.

Musk'a öneride bulundu

Jamie Lynn Spears, Musk'a çözüm önerisinde de bulundu: Teslaların hayvanları rahatsız edecek sesler çıkarması. Kardeş Spears, "Bu sayede gafil avlanmazlar ve işler çok trajik bir şekilde sonlanmaz" dedi.

Cuma günü yayımladığı bu videoyu daha sonra silen 29 yaşındaki Amerikalının da belirttiği gibi, elektrikli otomobiller benzinle çalışan muadillerine göre çok daha sessiz.

Hayvan ölümlerinin engellenmesi için ne yapılabilir?

  • CNN International, Spears'ın önerisinin 2020 Eylül'ü itibarıyla ABD'de zorunlu kılındığını bildirdi.
  • ABD Ulusal Otoyol Trafiği Güvenliği Yönetimi (NHTSA) Tesla gibi elektrikli otomobillerin saatte 30 kilometre hızdan yavaş gittiği anlarda en az 43 desibellik ses çıkarması kuralını koymuştu. Bu ses, ortalama bir bulaşık makinesinden çıkana denk.
  • NHTSA, "Bu sayede görme engelliler ve diğer yayalar etraftaki hibrit ve elektrikli otomobilleri fark edebilecek" ifadesini kullanmıştı.
  • Avrupa Birliği de 2019 Temmuz'unda benzer gerekçelerle bu otomobillere akustik ses sistemi zorunluluğu getirmişti.