THY uçağında bebek kalp krizi geçirdi

Arşiv
Arşiv

Bişkek-İstanbul seferini yapan Türk Hava Yolları (THY) ait yolcu uçağında, bir bebek kalp krizi geçirince uçak Ankara Esenboğa Havalimanı'na acil iniş yaptı.

Edinilen bilgiye göre, THY'nin Bişkek-İstanbul seferini yapan TK-347 sefer sayılı uçağı Türkiye hava sahasındayken, uçakta bulunan bir bebeğin kalp krizi geçirdiği anlaşıldı.

İlk müdahale kabin görevlileri ve uçakta bulunan yolcular tarafından yapıldı. Bunun üzerine uçağın kaptan pilotu, Ankara Esenboğa Havalimanı Hava Trafik Kontrol kulesiyle irtibata geçerek acil iniş için izin istedi. Uçak saat 13.15'te Esenboğa Havalimanı'na sorunsuz bir şekilde inişini gerçekleştirildi.

Bebeğin durumu iyi

Kalp krizi geçirdiği öğrenilen bebeğin hastaneye kaldırıldığı ve durumunun iyi olduğu anlaşıldı. Uçak daha sonra İstanbul seferini tamamlamak üzere saat 14.00'te Esenboğa Havalimanı'ndan kalkış yaptı.

Bebeğe ilk müdahaleyi milletvekili yaptı

Kalp krizi geçirdiği anlaşılan bebeğe müdahale eden AK Parti Milletvekili Recep Şeker o anları şu ifadelerle anlattı:

"Ankara'ya yarım saatlik bir mesafe vardı. Doktor olduğumu bilen hostesler kucağıma bir bebek getirdi. Baktım bebek morarmış, solunum yok kalp durmuş vaziyetteydi. Ondan sonra nefes borusunu açtık kalp masajı solunum nefes yoluyla ilgili solunum masajı derken bebek kendine geldi. Acil olarak uçağın Ankara'ya inmesi gerekiyordu, bunlar ikiz bebekti. Türkçe ve İngilizce bilmiyordu aile, hostes arkadaşlar getirince ne olduğunu anlayamadım. Uçaktan inerken ambulansla teslim ettik. Bebeğin durumu iyiydi" dedi.