TikTok, Trump yönetimine dava açmaya hazırlanıyor

Arşiv
Arşiv

TikTok Başkan Trump karşısında pes etmiyor. Çin merkezli uygulama, Trump yönetiminin yasaklama çabalarıyla hukuk yoluyla mücadele verecek.

Video uygulaması TikTok, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Çin merkezli uygulamayı ve ByteDance'i yasaklayan Trump yönetimine karşı haklarını mahkeme yoluyla arayacağını duyurdu.

TikTok'un konuyu bu hafta yargıya taşıması bekleniyor.

Yapılan açıklamada, "Hukukun göz ardı edilmediğinden ve şirketimiz ve kullanıcılarımıza iyi davranıldığından emin olmak istiyoruz. Bu yüzden konuyu yargıya taşımaktan başla çaremiz yok" ifadeleri kullanıldı.

En çok hangi uygulamalar indiriliyor?
ABD Başkanı Donald Trump imzaladığı iki kararnameyle TikTok ve WeChat'i ABD'de yasakladı. Trump'ın yasakladığı TikTok, dünyanın en çok indirilen ikinci uygulaması unvanını taşıyor. Yalnızca ABD'de 100 milyona yakın kullanıcısı var.

Trump rakip uygulamayı indirdi

ABD Başkanı Donald Trump ByteDance'in sahibi olduğu TikTok'un rakibi olan Triller ismli mobil uygulamada hesap açtı.

Trump'ın ABD merkezli Triller'da açtığı hesapla şimdiden hatırı sayılır bir kitleye ulaştı. Zira hesap üzerinden yayınlanan tanıtım videosu yarım milyondan fazla izlendi.

Ne olmuştu?

  • ABD Başkanı Donald Trump, 'ulusal güvenlik tehdidi' oluşturduğu iddiasıyla TikTok ve WeChat'in yasaklandığı iki ayrı kararnameye imza atmıştı. Kararname, yürürlüğe girmesinden 45 gün içerisinde TikTok ve WeChat'le ilişkilerin kesilmesini öngörüyor.
  • Kararnameyle Apple ve Google bu uygulamaları mağazalarında bulunduramayacak.

İlginizi çekebilirTrump, Çin merkezli TikTok ve WeChat uygulamalarını yasakladı