Time dergisi Zelenski'yi 'Yılın Kişisi' seçti

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski

Time dergisi 2022 yılı için 'Yılın Kişisi' olarak Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'yi seçti.

ABD merkezli Time dergisi yılın kişisini açıkladı. Time dergisi 1927’den bu yana her yıl düzenlediği 'Yılın Kişisi' ödülünün bu yılki kazananının Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski olduğunu duyurdu.

Geçtiğimiz haftalarda oylama başlatan Time editörleri bu yıla damga vuran kişinin Ukrayna lideri Zelenski olduğu kararına vardı.

Öte yandan Zelenski ile birlikte ülkenin işgale karşı direncine işaret eden 'Ukrayna'nın ruhu' da Yılın Kişisi listesinde yer aldı.

Derginin Genel Yayın Yönetmeni Edward Felsenthal, "Ukrayna savaşı insanı ister umutla, ister korkuyla doldursun, Zelenski on yıllardır görmediğimiz bir şekilde dünyayı harekete geçirdi" ifadelerini kullandı.

Açıklanan aday listesinde ön elemede eski ABD Başkanı Donald Trump, ABD'li şarkıcı Beyonce, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, İngiltere Kralı 3. Charles ve iklim aktivisti Greta Thunberg de yer alıyordu. Finalistlerde öne çıkan isimler arasında ise Florida Valisi Ron DeSantis, Elon Musk, İran'daki protestocular, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping bulunuyordu.

  • Ne olmuştu?
  • Dergi geçtiğimiz yıl ise ünlü milyarder Elon Musk'ı yılın kişisi olarak belirlemişti.
  • Geçtiğimiz günlerde Britanya'nın önde gelen finans yayınlarından Financial Times da Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski'yi 'Yılın Kişisi' olarak belirlemişti.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >