Toz fırtınası birçok ili etkiledi: Hava kalitesi azaldı, görüş mesafesi düştü

Arşiv
Arşiv

Şanlıurfa, Hatay, Şırnak ve Siirt'te etkili olan Suriye kaynaklı toz fırtınası hayatı olumsuz etkiledi. Toz bulutu nedeniyle hava kalitesinde azalma ve görüş mesafesinde düşme yaşandı. Meteoroloji gece saatlerinden itibaren olumsuz hava koşulunun etkisini kaybedeceğini açıkladı.

Şanlıurfa'da gece saatlerinden itibaren etkisini artıran Suriye kaynaklı toz taşınım sabah saatlerinde yoğunlaştı. Toz bulutu nedeniyle hava kalitesinde azalma ve görüş mesafesinde düşme yaşandı. Toz zerrecikleri araçların üzerini de kapladı.

Meteoroloji yetkilileri, olumsuz hava koşullarının gece saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesinin beklendiğini söyledi.

Uzmanlar, yaşlı, çocuk ve solunum sorunu bulunanların toz bulutunun olduğu saatlerde zorunlu haller dışında dışarı çıkmamaları uyarısında bulundu.

Hatay

Hatay'da etkili olan toz bulutu nedeniyle Antakya ilçesinde puslu bir hava oluştu, görüş mesafesinde zaman zaman düşme yaşandı.

Toz taşınımı görüş mesafesini düşürdü
Toz taşınımı görüş mesafesini düşürdü

Hava sıcaklığının 26 derece ölçüldüğü kentte, toz taşınımı nedeniyle evlerin pencere ve balkonlarının yanı sıra araçların üzeri tozla kaplandı.

Antakya Habib-i Neccar Dağı eteklerinden bakıldığında toz bulutlarının kenti kapladığı görüldü.

Toz taşınımı çarşamba gününe kadar etkisini sürdürecek.

Şırnak

Sabah başlayan ve öğle saatlerinde artan, kent merkezinin yanı sıra Cizre, İdil ve Silopi ilçelerinde de etkili olan toz taşınımı nedeniyle görüş mesafesi düştü. Cudi ve Gabar dağları toz taşınımı nedeniyle neredeyse görünmez hale geldi.

Evlerin pencere ve balkonlarının yanı sıra araçların üzeri tozla kaplandı.

Yetkililer, zorunlu olmadıkça dışarıya çıkılmaması uyarısında bulundu.

Siirt

Siirt'te de toz taşınımı, hava ulaşımını olumsuz etkiledi.

Görüş mesafesinin düştüğü kentte Ankara-Siirt seferini yapan uçak Batman Havalimanı'na indi.

Kentte araç ve evlerin balkonları tozla kaplandı.

Araçların üzerinde çamur lekeleri oluştu
Araçların üzerinde çamur lekeleri oluştu

Adıyaman

Suriye üzerinden gelen toz taşınımı gece saatlerinden itibaren Adıyaman’ı etkisi altına aldı.

Araçların üzeri tozdan kaplanırken oto yıkamalarda araç yoğunluğu yaşandı. Toz taşımını dolayısıyla kentte görüş mesafesinde düşüş yaşandı.

Toz bulutu nedeniyle hava kalitesinde azalma oldu. Araçlarını sabah saatlerinde tozlu gören birçok kişi araçlarını oto yıkamalara bırakınca yıkamacılarda yoğunluk yaşandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >