Trafik ömrümüzden çalıyor: İstanbullular ayda 6 gününü trafikte geçiriyor

Arşiv
Arşiv

İstanbul’un son 1.5 yıllık dönemine ait trafik ritminin fotoğrafını çeken uzmanlar, megakentte yaşayanların ayda 6 günlerini trafikte geçirdiğini belirledi. Yeditepe Üniversitesi akademisyenlerince hazırlanan “İstanbul Trafik Otoritmi” başlıklı araştırmaya göre, İstanbul’daki bir sürücü trafik sıkışıklığı nedeniyle sabah işe gidiş ve akşam eve dönüş sırasında 70 dakika kayıp yaşıyor. Gün içinde 15 dakikada gidilecek mesafeler ancak 50 dakikada alınabiliyor.

Yeditepe Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, İstanbul’daki bir sürücü yoğun trafik nedeniyle günde 70 dakika kayıp yaşıyor. 15 dakikada gidilecek mesafeler ancak 50 dakikada alınabiliyor. Araştırmayı yapan akademisyenlerden Dr. Serkan Gürsoy, “İstanbul’da özel aracıyla işine gidip, gelen vatandaşlar, her ay neredeyse 6 gününü trafikte feda ediyor” diyor.

Hafta içi ve hafta sonu trafik yoğunluğu

2019 yılında İstanbul arterlerinde hareket eden sürücülerin gün içerisinde ortalama 29.3 kilometre/saat hızla seyrettiği, sürücülerin yolda geçen zamanın yüzde 66’sını trafik yoğunluğuna bağlı yavaşlamadan kaybettiğine dikkat çekildi. Ana arterlerde sürücülerin ortalama hızları hafta içi sabah saatlerinde 24.2 kilometre/saat olarak ölçülürken, sabah yolda harcanan zamanın yüzde 72’si trafik yoğunluğundan kaynaklandığı belirtildi. Hafta içi akşam saatlerinde ise bu kayıp daha da artarak yüzde 79 seviyesine ulaşırken, akşam saatlerinde sürüş hızı 18.8 kilometre/saat seviyesine kadar düştüğünün altı çizildi.

Hafta içi sabah saatlerinde yüzde 72 zaman kaybı oluyor
Hafta içi sabah saatlerinde yüzde 72 zaman kaybı oluyor

Her ay 6 gün yolda geçiyor

Trafik akışında yaşanan aksamaların neden olduğu kayıpların, dramatik bir hasara döndüğünü dile getiren Yeditepe Üniversitesi’nden Dr. Serkan Gürsoy, “Süreklilik arz eden trafik yoğunluğunun neden olduğu kayıplar ve yol açtığı hasar dehşet verici boyutlara ulaşmış durumda. İstanbul’da özel aracıyla işine gidip, gelen vatandaşlar, her ay neredeyse 6 gününü trafik yoğunluğuna feda ediyor” tespitinde bulundu.

"Pandemide kayıp zaman yarı yarıya azaldı"

İstanbul’da 2019 yılında açık trafikte normalde 10 dakikada gidilmesi gereken mesafelerin, yoğun trafiğe bağlı yavaşlama yüzünden yaklaşık 3.5 kat daha fazla sürede alındığını sözlerine ekleyen Gürsoy; “2019 yılında trafikte ortalama kayıp 39 dakika olarak ölçüldü. Ancak, kayıp hafta içi sabah saatlerinde 41, akşam saatlerinde ise 52 dakikaya ulaştı. Pandemi sürecindeyse kayıp zaman süreleri yarı yarıya azaldı” diye konuştu.

Akşam saatlerinde zaman kaybı daha fazla oluyor
Akşam saatlerinde zaman kaybı daha fazla oluyor

Yavaşlama sürekli devam ediyor

  • İstanbul Oto Ritmi sonuçlarına göre, 2017 yılında İstanbul’da hafta içi sabah trafiğinde ortalama sürüş hızı saatte 27 kilometre olarak ölçülürken, aynı rotalar, aynı zaman dilimlerinde 2018 yılında yeniden ölçüldüğünde hızın saatte 25 kilometre olduğu belirlendi. Aynı rotalardaki seyahat hızı 2019’da 24 kilometre/saat olarak tespit edilirken, işe, gidiş trafiği önceki yıllara göre yüzde 11 yavaşladı. Üç yıl içinde öğlen trafiğinde yüzde 17, akşam trafiğinde ise yüzde 21 oranında yavaşlama meydana gelirken, sabah trafiğinde 3 yıl içerisinde saatte 3 kilometre hız düşüşü kaydedildi. Oransal olarak en sert düşüşün ise yüzde 21 azalarak 18 kilometre /saat sürüş hızı seviyesine inen akşam trafiğinde olduğu tespit edildi. Bir sürücü 2017’de ulaşabildiği varış noktasına 2019’da 3.5 kilometre daha uzak kaldı.”

Kaynak: Milliyet