Trafik sigortası ve DASK prim ödemelerinde taksit sayısı artırıldı

Arşiv
Arşiv

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), trafik sigortası ve DASK poliçe prim ödemelerinde kredi kartına taksit sayısının üçten, beşe çıkarıldığını açıkladı.

Türkiye Sigorta Birliği tavsiye kararı aldı. Buna göre, DASK ve zorunlu trafik sigortası poliçeleri 5 ay taksit yapılabilecek. Daha önceki uygulamada 3 taksit yapılabiliyordu.

Banka ya da kredi kuruluşlarından kredi çekenlerin yapılandırma ya da erteleme yapması halinde hayat sigortaları da erteleme süresi kadar teminat vermeye devam edecek.

Sağlık sektöründe çalışanlara ise destek olunması için sigorta ürünlerde prim indiriminde bulunulması tavsiye kararlar arasında yer aldı.

TSB'den yapılacak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Taksit sayısı artırıldı

Genel uygulamada DASK ve Zorunlu Trafik sigortalarında prim ödemeleri peşin veya kredi kartına genellikle 3 taksit şeklinde tahsil edilmektedir. Üye şirketlerin Nisan ayından itibaren düzenlenecek Zorunlu Trafik Sigortası ve DASK poliçe primlerini kredi kartına 5 taksit olacak şekilde tahsili tavsiye edilmektedir.

Bankaların/kredi kuruluşlarının kredilerini yeniden yapılandırması/geri ödemelerin ertelenmesine yönelik aldıkları önlemlerle uyumlu olarak; hayat sigorta şirketlerinin, bireysel kredilerle bağlantılı olarak akdedilmiş olan hayat sigortaları kapsamındaki riskler için, kredi süresinin uzadığı poliçelerde erteleme süresi boyunca teminat vermeye devam etmeleri tavsiye edilmektedir.

Ek maliyet alınmadan bir ay erteleme tavsiye edildi

Sigortalıların Nisan ayı ve devam eden sigorta prim tahsilatlarının ek maliyet alınmadan bir ay ertelenmesi tavsiye edilmektedir.

Sağlık sektöründe hizmet veren sağlık çalışanlarına destek olabilmek gayesi ile sigorta ürünlerinde prim indiriminde bulunulması tavsiye edilmektedir.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >