POLİTİKADAN DOSYA HABERE, YEREL HABERDEN ÖZEL ÇALIŞMALARA KADAR HABERİN SOSYAL MEDYASINDASINIZ. BAZEN 'CİDDİ MESELE' BAZEN BİR DAKİKALIK VİDEOLARLA GÜNDEME DAİR ÖNEMLİ DETAYLARLA BURADAYIZ.

20.356 Takipçi
JURNAL.İST HAKKINDA

Trafikte öfkeye maruz kalan kişi ne yapmalı?

Arşiv
Arşiv

Uzman Klinik Psikolog Ayşe Sena Sarıdoğan trafikte öfkeli sürücü psikolojisine ilişkin önemli uyarılarda bulundu.

İçindekiler

Uzman Klinik Psikolog Ayşe Sena Sarıdoğan trafikte öfkeli sürücü psikolojisine ilişkin TV Net mikrofonlarına konuştu.

Öfke kontrolü nasıl olmalı?

Psikolog Ayşe Sena Sarıdoğan öfkeye kontrolüne ilişkin önemli açıklamalarda bulunarak "Öfke daha çok tehdit engelleme ya da saldırıya uğrama gibi durumlarda insanın yaşadığı bir duygu.Bu durum kendine ya da diğer canlılara zarar verme durumunda daha tehlikeli hale geliyor.Bunu kontrol etmemiz gerekiyor.Kontrol edemediğimiz durumlarda savunmasız her canlı için saldırganca davranabiliyoruz.Genetik olarak kişinin ya da çevresel faktörlerde etki.Kişinin öfkesini kontrol edebilmesi kişinin yine kendi elindedir.Bunun nedeni stres" şeklinde konuştu.

Zaman ve baskı altında olma hissi daha agresif sürüşe mi yol açıyor?

Sarıdoğan büyük şehirlerde yaşayanların daha öfkeli olabileceğini belirterek "Metropolde yaşayan kişiler sürekli bir telaş içinde ve bir yere yetişme çabasındalar.Bu kayıplarda da başarısızlık kaygısı yaşıyorlar.İşlerini kaybedebiliyorlar, yapacakları toplantıyı kaçırmış olabiliyorlar ya da yetişmeleri gereken her hangi bir yere yetişme konusunda sıkıntı yaşıyorlar.Böyle bir kaygı anında da daha çok etrafa yansıtma reaksiyonu geliştiriyorlar. Sadece ruhsal hasta olarak tabir ettiğimiz kişilerde değil.Herhangi bir kişide de ortaya çıkabilir.Bu durumda kesinlikle destek alınmalıdır.Bu artık saldırganlığa ulaşılıyor.Trafiğe çıkacak olan kişilerin muhakkak psikolojik muayeneden geçmesi ve gerçekten stresten baş etme tekniklerden geçmesi gerekir" dedi.

Öfkeye maruz kalan kişi ne yapmalı?

Hamile kadının bulunduğu araca saldıranlara tutuklama talebi
İlginizi çekebilirHamile kadının bulunduğu araca saldıranlara tutuklama talebi
Pendik'te saldırıya uğrayan mağdur çift konuştu
İlginizi çekebilirPendik'te saldırıya uğrayan mağdur çift konuştu

  • Ne olmuşu?
  • Pendik D-100 Karayolunda otomobilleriyle seyir halindeyken Yunus Emre Bahçıvan ve 7 aylık hamile eşi Ayfer Bahçıvan 2 kişinin, aracın önünü kesmesi sonucu inmişti. Çiftin içinde bulunduğu aracın yanına gelen şahıslar, aracın aynasını kırarak camlarını kırmaya çalışmıştı. Olay anı ise cep telefonu görüntülerine yansımıştı.
  • Öte yandan saldırgan Hasan Sel ve Hüseyin Sel tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti.Şüphelileri kapıda karşılayarak tokalaşan polis memuru ise açığa alınmıştı.