Trump duyurdu: TikTok'u ABD'de yasaklayacağız

ABD Başkanı Donald Trump- Arşiv
ABD Başkanı Donald Trump- Arşiv

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinde 50 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'u yasaklamak için kararname imzalayacağını açıkladı.

Trump, Florida eyaletine yaptığı ziyaret sonrası başkent Washington DC'ye dönüşte uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. TikTok'a karşı alınacak önlemleri uzun süredir düşündüklerini vurgulayan Trump, "TikTok'u ABD'de yasaklayacağız" dedi.

Cumartesi günü resmileşme ihtimali var

Şu anda acil durum ekonomik yetkileri olduğunu vurgulayan Trump, TikTok'u yasaklamak için ya bu yetkilerini kullanacağını ya da bir başkanlık kararnamesi imzalayacağını vurguladı. Trump bu kararını cumartesi günü içinde bile resmileştirme ihtimali olduğunu söyledi.

ABD'li teknoloji şirketi; TikTok'un çoğunluk hisseleri satın almak için, Çinli ByteDance ile görüşme yaptı. Çin şirketinin piyasa değeri, 100 milyar dolar olduğu bilinirken, 2 milyar aktif kullanıcısı bulunuyor. ABD casuslukla suçladığı uygulamayı ele geçirmek istiyor. Satın alındığı takdirde fenomen uygulama globalleşebilecek. Öte yandan Türkiye'de ise geçtiğimiz günlerde TikTok'a veri güvenliği incelemesi başlatılmıştı.

Kullanıcı sayısı 1 milyarı geçti

Türkiye'de de son yıllarda çok popüler olan TikTok'un dünya genelinde 1 milyardan fazla kullanıcısı var. ABD'de ise 50 milyondan fazla insan TikTok kullanıyor.

İlginizi çekebilir📲Sosyal medya uygulaması TikTok hakkında inceleme başlatıldı