Trump'ın bir planı daha suya düştü

Trump'ın göçmenlerin göçmen mahkemesine çıkarılmadan daha hızlı sınır dışı edilmesine olanak sağlayan girişimi federal mahkeme tarafından engellendi.
Trump'ın göçmenlerin göçmen mahkemesine çıkarılmadan daha hızlı sınır dışı edilmesine olanak sağlayan girişimi federal mahkeme tarafından engellendi.

Amerikan Federal Mahkemesi, Trump'ın bir planını daha suya düşürdü. Mahkeme, Donald Trump yönetiminin yasa dışı göçmenlerin göçmen mahkemelerinde dinlenmeden sınır dışı edilmesi planını uygun bulmayarak reddetti.

ABD'de Başkan Donald Trump yönetimin göçmenlerin göçmen mahkemesine çıkarılmadan daha hızlı sınır dışı edilmesine olanak sağlayan girişimi Washington DC'deki bir federal yargıç tarafından engellendi.

"Trump yönetimi federal yasayı ihlal ediyor"

Mahkeme kararında, temmuz ayında açıklanan düzenlemeyle Trump yönetiminin büyük federal kural değişiklikleri için gerekli resmi bildirimde bulunmayarak''doğru karar alma prosedürlerini takip etmediği'' ve ''federal yasayı ihlal ettiği'' belirtildi.

  • Söz konusu girişim, yasa dışı göçmenlerin daha hızlı sınır dışı edilmesine imkan sağlayacaktı.

Trump, mahkemenin verdiği karara tepki gösterdi.
Trump, mahkemenin verdiği karara tepki gösterdi.

Trump yönetimi karara tepki gösterdi

Açıklamada, ''Bir kez daha, tek bir bölge yargıcı ülke çapında federal hukukun uygulanmasını askıya aldı. Trump yönetimi iki buçuk yıldır Kongre tarafından kabul edilen göçmen yasalarını düzeltmek için uğraşıyor ve yanlış yönlendirilen alt mahkemeler, ülkeye çok büyük maliyetleri olması pahasına, yasaların uygulanmasını engelliyor.'' ifadesi yer aldı.

İlginizi çekebilirTrump için 'zor süreç' resmen başladı: Azil süreci ne anlama geliyor?
İlginizi çekebilirABD'li siyasetçiler Trump'a cevap verdi: Savaş çözüm değil

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde basın mensuplarına yapmış olduğu açıklama sırasında, 'Dünyanın herhangi bir yerindeki en az ırkçı kişi benim' ifadelerini kullandı. GZT, dikkati çeken bu iddianın perde arkasını analiz etti. Trump'ın söylediğinin aksine Müslümanlardan Meksikalılara dek birçok farklı kültürden vatandaşlar için 'ırkçı' ifadeler kullandığı ortaya çıktı.
Video: Kamil Çapçı