Trump'ın tedavisinde kullanılmıştı: Avrupa antikor kokteyline onay verecek

Arşiv
Arşiv

Avrupa İlaç Düzenleme Kurulu (EMA), Regeneron Pharmaceuticals tarafından geliştirilen ve eski ABD Başkanı Trump'ın tedavisinde kullanılan antikor kokteylinin, COVID-19 hastalarını tedavi etmek için kullanılabileceğini söyledi.

Avrupa İlaç Düzenleme Kurulu (EMA), Regeneron Pharmaceuticals tarafından geliştirilen antikor kokteylinin, oksijen desteğine ihtiyaç duymayan ve durumlarının kötüleşmesi riski yüksek olan COVID-19 hastalarını tedavi etmek için kullanılabileceğini söyledi. Antikor kokteyline daha önce İtalya ve Almanya onay vermişti.


Yüzde 100 başarılı olduğu açıklanmıştı

ABD’li ilaç şirketi Regeneron Pharmaceuticals tarafından yapılan açıklamada, COVID-19'a karşı geliştirilen antikor kokteylinin semptomatik COVID-19 vakalarını önlemede yüzde yüz 100 başarılı olduğu belirtilmişti.

Donald Trump'ın tedavisinde de kullanılmıştı

Ekim ayında ABD eski Başkanı Donald Trump'ın COVID-19 tedavisinde de kullanılan ve bir araştırmaya göre aşıya benzer bir etki de yapabildiği düşünülen monoklonal antikorlara dayalı ilaçların, koronavirüs aşılarının küresel düzeyde yetmeyebileceği konusu üzerine, devreye girmesi gündeme gelmişti.

Monoklonal antikor nedir?

  • Antikorlar "vücudun bağışıklık sisteminin savaşçıları" diye tarif edilebilir. Koronavirüs ya da başka herhangi bir patojen vücudunuza girdiğinde antikorlar virüsün dikensi uçlarına yapışarak onun sağlıklı hücrelere girişini engellerler. Fakat insan vücudu bir çok farklı türde antikor üretir. Bunların en güçlülerine "etkisizleştiren antikorlar" denir.
  • Bilim insanları bu antikorları eleyerek en güçlülerini, virüse yapışmakta en mahir olanı seçer ve seçilen antikor labaratuvarda çoğaltılır, büyük miktarlarda üretimi yapılabilir. İşte bu yöntemle elde edilen antikorlara tek bir antikor hücresinden klonlandıkları için monoklonal antikor ya da mAb deniyor.

12 yaş üzerinde kullanılabilecek

Ajans, monoklonal anktikor ilaçları, 10 günü aşmayacak şekilde orta veya hafif şiddette COVID-19 geçiren ve kronik böbrek hastalığı, diyabet ve bağışıklık sistemi bozuklukları gibi en az bir risk faktörüne sahip kişilerin kullanımı için tavsiye etti. Aifa, yaş sınırını ise 12 yaş üzeri olarak belirlemişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >