Trump'tan dikkat çeken UFO açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump
ABD Başkanı Donald Trump

ABD Başkanı Trump, FOX News'e verdiği bir demeçte gizli bir ABD üssünde UFO enkazı saklandığı iddialarını yalanlarken, aynı zamanda 'Her şey mümkün' diyerek konuya dair 'açık fikirli' olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, , UFO iddialarına ilişkin Fox New'e dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Fox News'ten gazeteci Tucker Carlson'ın UFO'lara ilişkin bir sorusunu yanıtlayan Trump, "Bu konuya fazla girmek istemiyorum. Fakat kişisel olarak bu konuda şüpheliyim" dedi.

"Bazı şeyler gördüğünü söyleyen insanlar var"

Kendisini 'inanan biri' olarak tanımlamadığını söyleyen Trump, yine de 'her şeyin mümkün olduğunu' söyledi.

Trump şu ifadeleri kullandı:

  • "Demek istediğim şu, bunun (UFO gördükleri) üzerine yemin eden insanlar var, değil mi? Pilotlar geliyor ve bunu söylüyorlar.
  • Bu pilotlar bu hususi dünyayla pek ilgili pilotlar da değiller. Ancak bazı şeyler gördüğünü söyleyen insanlar var."

Bir hükümet yetkilisinin ABD'nin UFO enkazına sahip olmasına ilişkin iddiasının doğru olacağını 'zannetmediğini' söyleyen Trump, "Yine de bu konuda açık fikirliyim" dedi.

51'nci Bölge tartışmaları

ABD hükümetinin tüm dünyadan sır gibi sakladığı 51. Bölge hakkında ortaya atılan iddialar dikkati çekiyor. 51. Bölge hakkında ortaya atılan iddiaların en ilgi çekeni ise Area 51'de uzaylılara otopsi yapıldığıyla ilgilidir. 1947 yılında yaşanan Roswell UFO kazasının enkazından çıkarılan uzaylı yaratığın 51. Bölge'de incelendiği ileri sürmüştü.

51'nci bölge uydu görüntüsü
51'nci bölge uydu görüntüsü

Uzaylıların bölgeye indiği, zaman yolculuklarının yapıldığı, dünya dışından varlıklarla buluşmaların gerçekleştirildiği iddia edilen ve hakkında birçok egzotik teoriler üretilen 51’nci Bölge hakkında sayısız film çevrildi. Bölgeye ilgi de o denli arttı.

8 Temmuz 1974'te meydana gelen gizemli kaza

Roswell UFO kazası, 8 Temmuz 1974'te ABD'nin New Mexico Eyaleti'nde gerçekleştiği iddia edilen olaydır. Hükümet öncelikle Roswell Kasabası'na meteor düştüğünü açıklamıştır. Ancak kasabalılar yere düşen cisimlere bir türlü anlam verememiştir.

Buradan toplananlar ise incelenmek için 51. Bölge'ye taşınmıştır.

51. Bölge nerededir?

51. Bölge, Las Vegas'ın 153 km kuzeyinde, Groom Gölü yakınında bulunmaktadır. Bölge, Nevada Test Sahası ve Nellis Hava Kuvvetleri sahasıyla çevrelenmiştir.Nevada Çölü'ndeki bu bölgede uçak ve düşman silahlarının incelenip araştırıldığı söylenmektedir. Ancak Area 51 kurulduğu günden bu yana gizemini korumaktadır.

 1947'de Roswell'deki kaza hakkında gerçeği öğrenmek isteyen protestocular
1947'de Roswell'deki kaza hakkında gerçeği öğrenmek isteyen protestocular

2013 yılında açıklanan eski bir CIA belgesi, komplo teorilerine konu olan 51’nci Bölge’nin yerini açıklamış; ancak söz konusu askeri üssün uzaylılara ev sahipliği yapmak yerine askeri uçuşlarda test sahası olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştı.

CIA belgesinde hangi ifadeler yer alıyor?

CIA belgesi, 1500 kilometrekarelik alanın 1954 ve 1974 yılları arasında U-2 ve Oxcart (Lockheed A-12) keşif uçakları tarafından kullanılan bir test sahası olduğunu yazıyor. 18 bin metre yüksekten uçabilen U2’ler, Soğuk Savaş’ın ilk yıllarında Sovyetler Birliği üzerinde keşif ve casusluk amacıyla kullanılıyordu.

 51. Bölge'deki uzaylı otoyolu
51. Bölge'deki uzaylı otoyolu

CIA’ye ait belge, George Washington Üniversitesi’nin Ulusal Güvenlik Arşivleri tarafından yayınlandı. Askeri uçaklarının deneme uçuşlarıyla ilgili bilgi içeren belge 51’nci Bölge’nin 1974’ten sonraki rolüne değinmiyor. Ancak Amerikan devletinin sonraki tarihlerde de üssü istihbarat araçlarının test edilmesinde ve silah denemelerinde kullandığı sanılıyor.

Roswell Uluslararası UFO Müzesi ve Araştırma Merkezi
Roswell Uluslararası UFO Müzesi ve Araştırma Merkezi

CIA raporunda U-2’yle yüksek irtifa uçuşlarında, pilotlarda rastlanan bir ‘yan etkiye’ de dikkat çekiliyor: UFO, yani tanımsız uçan cisimlere rastlama sayısında artış yaşanması. Yetkililer, o dönem UFO görme vakalarını ‘doğal bir fenomen’ olarak değerlendiriyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >