Trump'tan 'fidye' iddialarına cevap: Biz Obama yönetimi değiliz

Donald Trump hakkındaki iddialara cevap verdi.
Donald Trump hakkındaki iddialara cevap verdi.

Beyaz Saray'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Donald Trump, Rusya soruşturmasında adaleti engellemediklerini, Demokratların başkan aday adayı Joe Biden’i çok kolay yeneceğini ve ABD’ye iadesinden kısa süre sonra hayatını kaybeden ABD vatandaşı için Kuzey Kore’ye 2 milyon dolar sağlık bakım masrafı ödemediklerini açıkladı. Trump, "Otto Warmbier için Kuzey Kore'ye ne 2 milyon dolar ne de başka şey ödenmiştir. Biz 4 esir için 1,8 milyar dolar fidye veren, hain Çavuş Berghdal'ı almak için 5 terörist esiri düşmana teslim eden Obama yönetimi değiliz" açıklamasında bulundu.

ABD Devlet Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'de tutuklu bulunan üniversite öğrencisi Otto Warmbier'in serbest bırakılması karşılığıda, 2 milyon dolar hastane masrafının ödendiğine dair iddiaları Beyaz Saray'da gazetecilere açıkladı.

Trump, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Trump, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin sorularının ardından Twitter hesabından da cevap veren Trump, Obama yönetimini hedef gösterdi.

Obama'lı gönderme

Trump, ABD medyasında yer alan haberle ilgili paylaşımda, "Otto Warmbier için Kuzey Kore'ye ne 2 milyon dolar ne de ne de başka şey ödenmiştir. Biz 4 esir için 1,8 milyar dolar fidye veren, hain Çavuş Berghdal'ı almak için 5 terörist esiri düşmana teslim eden Obama yönetimi değiliz." ifadesini kullandı.

Otto Warmbier, ABD'ye iade edildikten kısa bir süre sonra hayatını kaybetti.
Otto Warmbier, ABD'ye iade edildikten kısa bir süre sonra hayatını kaybetti.

Donald Trump, sonraki paylaşımında ise ABD'nin Uluslararası Esir ve Adam Kaçırma Baş Müzakerecisi'nin kendisi hakkında "Başkan Donald Trump Birleşik Devletler tarihindeki benim gördüğüm en iyi esir müzakerecisi. Son iki yılda bazıları kurtarılması imkansız olduğu düşünülen 20 esir serbest bırakıldı ve bunun için hiç para ödenmedi." ifadesini kullandığını belirtti.

CNN televizyonunda dün yayımlanan haberde Pyongyang yönetiminin Otto Warmbier'in serbest bırakılması için 2 milyon dolar tutarındaki hastane masraflarının ödenmesini istediği iddia edilmişti.

Joe Biden, Barack Obama'nın başkan yardımcılığını yapmıştı.
Joe Biden, Barack Obama'nın başkan yardımcılığını yapmıştı.

Joe Biden'ı kolay yenerim

Öte yandan Başkan Trump, Rusya soruşturmasında adalete engel olmadıklarını ve anketlerde Demokratların adayı olması muhtemel Joe Biden'ı çok kolay yeneceğini söyledi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >