Trump'tan ilginç bir açıklama daha: Ben olmasam Hong Kong yeryüzünden silinirdi

ABD Başkanı Donald Trump: Ben olmasaydım, Hong Kong 14 dakikada yeryüzünden silinmiş olurdu.
ABD Başkanı Donald Trump: Ben olmasaydım, Hong Kong 14 dakikada yeryüzünden silinmiş olurdu.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ndeki hükümet karşıtı protestolara ilişkin, "Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Hong Kong'un dışında bir milyon asker tutuyor. Ben olmasaydım, Hong Kong 14 dakikada yeryüzünden silinmiş olurdu" dedi.

ABD Başkanı Trump, Fox News kanalında yayımlanan "Fox & Friends" programına telefonla bağlanarak, Hong Kong'daki protestolara ilişkin açıklamalarda bulundu.
Trump, "Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Hong Kong'un dışında bir milyon asker tutuyor ve sırf ben istedim diye bu askerler içeri girmiyor. Ben olmasaydım, Hong Kong 14 dakikada yeryüzünden silinmiş olurdu. Ben Şi'ye 'Lütfen bunu yapma, bunun ticaret anlaşmasına çok büyük olumsuz etkisi olur' dedim" ifadelerini kullandı.

"Hong Kong'un yanında durmalıyız"

Çin ile yapılacak bir ticaret anlaşmasının önemli olduğunu vurgulayan Trump, "Hong Kong'un yanında durmalıyız ama ben aynı zamanda Çin lideri Şi'nin de yanındayım." değerlendirmesinde bulundu.

Hong Kong yasa tasarısı sorusuna cevap vermedi

Trump, Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio tarafından sunulan ve Kongrenin her iki kanadından da geçen "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası" başlıklı yasa tasarısını imzalayıp imzalamayacağına ilişkin soruyu ise yanıtsız bıraktı.

Tasarı, Hong Kong'daki gösterilerde uygulanan şiddet ve insan hakları ihlallerinden sorumlu olan Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

Hong Kong'da ne olmuştu?

Hong Kong'da haziranda şüphelilerin Çin'e iadesi yasa tasarısına karşı başlayan demokrasi yanlısı protestolarda, son haftalarda protestocular ile polis arasındaki çatışma ve şiddet olayları artmıştı.

Tasarı, 23 Ekim'de resmen geri çekilmesine rağmen protestocular, "demokratik reform" talepleriyle eylemleri sürdürme kararı almıştı.

Göstericiler, tasarının geri çekilmesiyle protestoların "ayaklanma" olarak adlandırılmasına son verilmesini, polis şiddetinin soruşturulması için bağımsız komisyon kurulmasını, tutuklanan protestoculara af çıkarılmasını ve kentte siyasi reform sürecinin yeniden başlatılmasını içeren 5 talep öne sürüyor.

Resmi verilere göre, Hong Kong'da hazirandan bu yana yaklaşık 5 bin protestocu gözaltına alındı.

İlginizi çekebilirHong Kong'daki protestolarda taktik değişikliği
İlginizi çekebilirApple'dan Hong Kong sansürü: 'Quartz, Çin'den kaldırıldı'

Ticaret-turizm merkezi Hong Kong eski günlerinden çok uzakta. Yarı özerk bölge tarihinin en büyük protestolarıyla baş başa.
Beş aydır evlerine dönmeyen Hong Konglular, Çin karşıtlığında birleşiyor... Sokaklarda şiddetli çatışmalar devam ediyor. Protestocular alışılmışın dışında yöntemler kullanıyor. Hong Konglular bir kısmı lazer ışıklarıyla polisleri zorluyor.
Mancınık sistemi kuran bazı göstericiler ise alev topları atıyor. Yarım adada ateşli oklar, molotoflar her gün havada uçuşuyor.
Protestocular kameralara yakalanmamak için hologram maske kullanılıyor...

Video: Ahmet Zarifoğlu
Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde 'yasağa rağmen' 16. haftasında devam eden protestolara polis müdahale etti. Polis ve askerler molotofkokteyli ve kaldırım taşları atan kalabalığa, zırhlı araç ve göz yaşartıcı gazla müdahale ederken ortaya savaş filmlerini andıran görüntüler çıktı.
Video: Ahmet Zarifoğlu