Trump'tan Suriye ve Türkiye açıklaması: Bırakalım savaşsınlar

Donald Trump
Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump, dünyanın birçok yerindeki askerlerini evlerine geri getirmek istediğini belirterek "Suriye ile Türkiye arasındaki sınırı koruyorduk. Neden bunu yapıyorduk ki? Bırakalım kendileri savaşsın" diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, Fox televizyonunun Pensilvanya'dan yaptığı canlı yayında seçmenleri ile bir araya gelerek hem Fox News muhabirlerinin hem de seçmenlerinin sorularını yanıtladı. Trump, Suriye ve Türkiye sınırıyla ilgili de dikkati çeken açıklamalarda bulundu.

"Bırakalım kendileri savaşsın"

  • Artık Suriye ya da Afganistan'a daha fazla asker göndermenin işe yaramadığını ve askerlerini çekme kararı alması üzerine eski Savunma Bakanı James Mattis ile de bu konuda anlaşmazlığa düştüğünü belirten Trump, "Suriye ile Türkiye arasındaki sınırı koruyorduk. Neden bunu yapıyorduk ki? Bırakalım (Suriye ve Türkiye) kendileri savaşsın. Biz neden bunu yapıyorduk ki?" diye konuştu.

"Petrolü korumak için asker bıraktık"

Suriye'deki DEAŞ varlığını da yüzde yüz yok ettiklerini savunan Trump, Suriye'de petrolü korumak için bir grup askeri orada bıraktıklarını kaydetti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >