Türk firmadan son teknoloji yüz tanıma sistemi: Teröristler kaçamayacak!

Türk teknoloji firmasında yüz tanıma sistemi
Türk teknoloji firmasında yüz tanıma sistemi

Berlin Kongre Merkezi’nde (BCC) düzenlenen 20. Avrupa Polis Kongresi'nde Türk teknoloji şirketi yüz tanıma sisteminin tanıtımını yaptı. Sınır güvenliğinin sağlanmasında etkin rol alması planlanan sistem, kayıtlı kişilerin yüzlerinin tanımlarken yeni yüz arşivi de oluşturabilecek.

Ekin Teknoloji şirketinin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, Berlin Kongre Merkezi'nde (BCC) düzenlenen 20. Avrupa Polis Kongresi'nde "Yüz olmadan yüz tanımı-kamu güvenliği için yüz tanımının geleceği" konulu bir sunum ile Ekin Teknoloji şirketinin geliştirdiği sistemi anlattı.

Avrupa'nın gündeminde olan sınır güvenliği sorununa entegre yüz tanıma sistemleriyle çözüm getirilebileceğini ifade eden Ekin, eskiden sadece kayıtlı kişiler için yüz tanımı yapılabilirken, yeni geliştirdikleri teknolojiyle artık herkesin yüzünün arşivlenebileceğini bildirdi.

Ekin, bu teknolojiyle şehirlerin çok daha güvenli olabileceğini belirterek, "Sınır kapılarından, AVM'lere, stadyumlara kadar toplumsal hayatımızın geçtiği her yerin çok güvenli olmasına hizmet edecek. Mobil araçlarla yüz tanıma yapabiliyoruz. Polis arabalarını, bisikletleri dahi şehir güvenlikleri için donanımlı birer merkeze dönüştürebiliyoruz." dedi.

KAMERALAR TARAFINDAN TESPİT EDİLEN HER YÜZ KAYIT ALTINA ALINACAK
Mevcut sistemlerde sadece şüpheli ve kayıtlı kişiler için yüz tanımı yapılabildiğini ifade eden Ekin, kendilerinin geliştirdikleri sistem ile kameralar tarafından tespit edilen her yüzün kayıt altına alınabildiğini vurguladı. Geliştirdikleri sistemde mevcut bir veri bankasının bulunmadığını ifade den Ekin, şöyle konuştu:

"Şu an her insanın bilgisi veri bankasında kaydı olmasa bile bu kişi yeni birisiyse ona bir numara veriyoruz. Bu kişinin daha önce veya daha sonra nereye gittiğini takip edebiliyoruz. Örneğin bir sığınmacı geldi. Kaydı yapılacak. Kayıt yaparken bir kimlik veya numara veriyoruz. Bu kişinin yüzünü değiştiremeyeceğine göre başka yere gittiği zaman kayıtlardan tekrar bu kişinin nereye gittiğini çıkartabiliyoruz." diye konuştu.