20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Türkiye - İran sınırında 5,9'luk bir deprem daha

İran'da meydana gelen deprem, Van'ın birçok ilçesinde de hissedildi

İran'ın Khoy kentinde sabah saat 08:53'te meydana gelen 5,9 büyüklüğünde depremin ardından yine aynı bölgede 5,9'luk bir deprem daha meydana geldi. Bölgeden edinilen ilk bilgilere göre sarsıntı Van'ın Başkale ilçesinde de kuvvetli şekilde hissedildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre, saat 19.00'da merkez üssü İran’ın Hoy şehri olan 5.9 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Yerin 6.01 kilometre derinliğinde olan deprem, merkez üssüne 8.97 kilometre mesafedeki, Van'ın Başkale ilçesinde de yoğun şekilde hissedildi.Depremin ardından saat 19.07'de 3.5, saat 19.10'da 3.3, saat 19.13'te 3.9, 19.24'te ise 3.5 büyüklüğünde artçı sarsıntılar meydana geldi.

AFAD'dan depreme ilişkin açıklama

AFAD, Bugün saat 19.00’da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki ikinci deprem sonrası can kaybı ve yaralanmaya yönelik olumsuz durum ihbarı olmadığını açıkladı.

İlginizi çekebilirİran'daki deprem Van'ı vurdu: 9 kişi hayatını kaybetti

Deprem paniğe sebep oldu

İran’ın Khoy kentinde AFAD’ın açıklamalarına göre, saat 19.00’da meydana gelen 5.9 şiddetindeki deprem, Van’da da hissedildi.

Korku dolu anlara sebep olan deprem nedeniyle vatandaşlar dışarı kaçtı. Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çocuğunu tedavi ettirdiği sırada depreme yakalanan Adnan Çetin isimli vatandaş korkuyla dışarı kaçtıklarını söyledi.

Çetin, “İçeride muayene oluyorduk, oğlumun sonucunu gösterirken baktım, ayaklarımız birden sallanmaya başladı. Doktora dedim kaçalım, deprem oldu, gerçekten iyi sallandık. Çocuklar çok korktu, mahalleyi aradım evdekiler daha çok sallanmış, hemen hiç beklemedik dışarı çıktık, ne yapacağımızı da bilmiyoruz” dedi.

İran'ın Hoy kentinde sabah meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem, Van ve çevre illerde de hissedildi. Başkale ilçesi Gelenler Köyü'nde hissedilen depremde, kerpiçten yapılan evlerin yıkıldığı görüldü.

Türkiye-İran sınırında sabah saatlerinde 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü olarak İran'ın Batı Azerbaycan Eyaleti'nde yer alan Hoy şehri açıklandı. Deprem Türkiye'den de hissedildi. Van'da bazı binaların yıkıldığı ve yaralılar olduğu öğrenildi. Bölgeye AFAD ve UMKE ekipleri sevk edildi.
İlginizi çekebilirAFAD deprem bölgesine ilişkin son bilgileri paylaştı


İLGİLİ HABERLER