Türkiye ile Hollanda, ilişkileri karşılıklı olarak normalleştirme kararı aldı

Türkiye ve Hollanda'dan normalleşme kararı!
Türkiye ve Hollanda'dan normalleşme kararı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Hollandalı mevkidaşı Stef Blok ile telefonda görüştü ve bu görüşmeye dair detayları paylaştı. Çavuşoğlu, Hollandalı mevkidaşı ile yaptığı görüşme sonucu iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirme kararı aldıklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollandalı mevkidaşı Stef Blok ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Türkiye ile Hollanda, ilişkileri karşılıklı olarak normalleştirme kararı aldı” ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

  • 11 Temmuz tarihinde Türkiye ve Hollanda Dışişleri Bakanları Brüksel’deki NATO Zirvesi marjında görüşmüşlerdir. Bakanlar Hollanda ve Türkiye arasındaki ilişkilerin bozulmasına sebebiyet veren, 2017 Mart ayında vuku bulan üzüntü verici olayları ele almışlardır.
  • İki Bakan Türkiye ve Hollanda’nın birçok ortak çıkara sahip iki dost ve NATO müttefiki ülke olduklarının altını çizmişlerdir. İki ülke 400 yılı aşkın süredir yakın ilişkiler sürdürmüşlerdir, halen 60 yılı aşkın süredir NATO müttefikidirler ve aralarında kayda değer ticaret ve yatırım ilişkileri bulunmaktadır. İki Bakan Türkiye ve Hollanda arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine ülkelerinin hazır olduklarını beyan etmişlerdir.
  • Göç, terörle mücadele ve ekonomik işbirliğini ilerletme gibi birçok konuda iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin öneminin altını çizmişlerdir. NATO Zirvesindeki bu olumlu görüşmeyi takiben iki Bakan birbirleriyle tekrar temasa geçmek için inisiyatif almışlardır.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >