Türkiye ve Pfizer/BioNTech arasında 90 milyon dozluk aşı anlaşması

Arşiv
Arşiv

Pfizer/BioNTech, koronavirüs aşısının 60 milyon dozunu Türkiye'ye göndermek için Sağlık Bakanlığı ile anlaşma imzaladıklarını duyurdu. Anlaşmada ayrıca 30 milyon opsiyonel doz aşı için de mutabakata varıldığı belirtildi. Sözleşme ile Türkiye'nin bu yıl aldığı Pfizer/BioNtech aşılarının toplam doz miktarı 120 milyona ulaşacak.

Türkiye, Pfizer ile BioNTech'in geliştirdiği koronavirüs aşısından 30 milyon dozu opsiyonlu olmak üzere 90 milyon doz daha satın almak için anlaşma imzaladı.

Söz konusu anlaşma, Türkiye'nin bu yıl aldığı Pfizer/BioNtech aşılarının toplam doz miktarını 120 milyona çıkaracak.

"Bize güvendikleri için minnettarız"

BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin, "Amacımız, pandeminin sonlanması için dünyanın her yerine mümkün olduğunca çok aşı sağlamak Türkiye'nin aşı çabalarını desteklediğimiz ve bize güvendikleri için minnettarız" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu hafta yaptığı açıklamada, 10 milyon doz Sinovac, sonbahara kadar ise 90 milyon doz BioNTech aşısının geleceğini söylemişti. Koca, aynı zamanda aşı takviminin planlandığı gibi ilerlemesi durumunda Türkiye'de toplumsal bağışıklığın yaz ortasında yakalanabileceğini belirtti.

Buzdolabında bir aya kadar saklanabilecek

  • ABD gıda ve ilaç düzenleme kurumu, Pfizer-BioNTech'in ürettiği COVID-19 aşısını daha yaygın bir şekilde kullanılabilir hale gelmesi için buzdolabı sıcaklıklarında bir aya kadar saklanmasına onay verdi.
  • Daha önce 2 ila 8 derecedeki buzdolabında en fazla beş gün saklanmasına izin verilen çözülmüş aşılar, artık bir aya kadar muhafaza edilebilecek.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >