Türkiye yeni NAVTEX yayınladı

Arşiv
Arşiv

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre 1-2 Eylül'de Doğu Akdeniz'de atış eğitimi yapılacak.

Türkiye, Doğu Akdeniz'de yeni NAVTEX yayınladı. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre 1-2 Eylül'de Doğu Akdeniz'de atış eğitimi yapılacak.

Milli Savunma Bakanlığı'dan dün yapılan açıklamada, Barbaros ve Burgazada korveti ile ABD muhribinin Doğu Akdeniz'de deniz eğitimleri icra ettiği duyurulmuştu.

"Menfaatlerimiz için ne gerekiyorsa yapacağız"

Yeni NAVTEX ilanı ile ilgili açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, şu ifadeleri kullandı:

Denizde bir faaliyet göstereceğiniz zaman denizcilerimiz ilanda bulunuyorlar. Bizim faaliyetimiz olacak bunu bilin diyoruz. En sondan başlayayım. Bizim orada deniz alaka ve menfaatlerimiz konusunda çalışmalarımız var. Bu çerçevede biz faaliyelerimizi sürdürüyoruz. Bizim yaptığımız sismik çalışmalar ne varsa bunu gerektiği kadar sürdüreceğiz, sınırı yok.

NAVTEX nedir?

NAVTEX deniz seyir ikazlarını, meteorolojik tahminleri ve ikazları, arama kurtarma ilanlarını ve gemiler için yayınlanan benzer bilgileri gemilere anında iletmek için tasarlanmış uluslararası bir iletişim sistemidir.

NAVTEX ilan etmek ne demek?

  • Navtex ilanı bu cihaz üzerinden yapılan bildirimi ifade eder. Navtex, aynı zamanda küçük, düşük maliyetli ve mesajları kâğıda basabilen radyo alıcısını kendi içinde bulunduran gemilerin köprüüstüne monte edilen, Deniz Kuvvetlerinin ilgi alanına giren sahalardaki bahsedilen mesajları almak üzere ilgi sahalarını seçme imkanı tanıyan bir cihazdır.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >