Türkiye'de ilk kez uygulanacak: Çok yüksek riskli ilde bakkal ve manavlar da kapanıyor

Vali Hamza Aydoğdu vatandaşları uyardı
Vali Hamza Aydoğdu vatandaşları uyardı

Çok yüksek riskli il olarak kırmızı kategoride bulunan Aksaray'da, işler sıkı tutuluyor. Vali Hamza Aydoğdu, pazar günleri hiçbir şekilde sokağa çıkılmayacağını, bakkal ve manavların da kapalı olacağını belirtti.

Artan vaka sayısına yönelik alınan önlemler ve denetimler Aksaray'da artırılıyor. Vali Hamza Aydoğdu, bin 500 kişilik ekiple denetimlerin yapıldığını belirtti.

Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasının olmadığını hatırlatan Aydoğdu, pazar günü ise bakkal ve manavlar dahil kapalı olduğunu vurguladı.

"Hiçbir şekilde sokağa çıkılmayacak"

Aydoğdu, ''Cumartesi günü genel bir kararla sokağa çıkma yasağı yok. Pazar günü istisnalar da ortadan kaldırılarak sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Hiçbir şekilde, hiçbir vatandaşımız sokağa çıkmayacak. Bakkallar, manavlar, parklar dahil olmak üzere her yer kapalı olacak. Bir gün boyunca sabredeceğiz. Bu Aksaray’ın geleceği için çok önemli. Lütfen vatandaşlarımız duyuruları çok iyi okusunlar. Çünkü pazar günü istisnalarda dahil sokağa çıkmak yok. Sadece o gün süt üreticileri sütlerin günlük toplanması gerektiği için seyreltilmiş şekilde çıkabilecek. Pazar gününden önce vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını tedarik etmesi gerekiyor'' diye konuştu.


Mutasyonlu virüs de görüldü

Vali Aydoğdu, mutasyonlu virüsün yayıldığı illerden birinin de Aksaray olduğunu belirterek, ''Şu an da iki yerde karantinamız var. Bugün iki sokağı ve 5 apartmanı da karantina altına alacağız. Tedbiri sıkı tutarsak yarınlarımız daha güçlü olur. Aksaray 7 Şubat'ta mutasyonlu virüsün yayıldığı 6 ilden biridir. Yurt dışından gelen gurbetçilerimiz var. Bizim yapmamız gereken birbirimize destek olup kurallara uyacağız. Bunu kontrol altına aldığımız an sonuçlarını görmeye başladık. Uymayanları da uyaracağız. Bu süreç hepimizin birbirimizden sorumlu olduğu bir süreç. Kısa süre içerisinde bu gidişatı değiştireceğimize inanıyorum” dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >