Türkiye'de ilk koronavirüs aşısı bugün yapılıyor

Arşiv
Arşiv

Türkiye'de ilk koronavirüs aşısı bugün vurulmaya başlıyor. Ağırlıklı olarak sağlık personelinden oluşan kişileri kapsayacak ilk tur aşılama 10 gün içinde 1200-1300 arası kişiye yapılacak. Ardından kısa bir tetkik sürecine girilerek bu kişilerde bir etki yapıp yapmadığına bakılacak.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle ilgili aşı çalışmaları devam ediyor. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya bugünkü köşe yazısında Türkiye'de ilk COVID-19 aşısının bugün vurulmaya başlanacağını duyurdu.

İşte Sarıkaya'nın yazısından detaylar...

İlk olarak sağlık personelinde aşılama yapılacak

Türkiye'de ilk COVID-19 aşısı bugün vurulmaya başlanacak, bir hafta 10 gün içinde 1200-1300 arası kişi aşılanacak.

Ağırlıklı olarak sağlık personelinden oluşan kişileri kapsayacak ilk tur aşılamanın ardından kısa bir tetkik sürecine girilecek. Bu kişilerde bir etki yapıp yapmadığına bakılacak. Bunun için öngörülen süre bir hafta 10 gün kadar; ardından 13 bin kişinin ikinci grup aşılamasına geçilecek. Bu gruptakiler de yine ağırlıklı olarak sağlık personeli ve risk grubunda bulunan insanlar olacak. Burada da kalmayacak, aşı olanlara daha önce koluna verilenin aynısından bir kez daha yapılacak.

Bugüne farklı ülkelerde kadar yapılan iki faz çalışmasının incelenmesi sonrası Sağlık Bakanlığı Faz-3 uygulamasının Türkiye’de de hayata geçirilmesi konusunda Çinli firma Sinovac Biotech’e izin vermişti…

Daha önce 10 bin kişiye uygulandı

  • Sağlık Bakanlığı çevrelerinden aldığım bilgiye göre, bugün 25 merkezde öncelikle sağlık çalışanlarına yapılacak aşı daha önce Çin ile birlikte Endonezya, Brezilya, Bangladeş’in de arasında bulunduğu çok sayıda ülkede 10 bin kişiye uygulandı. Türkiye’de ise ilk olacak aşı olanlarda herhangi bir klinik soruna rastlanmadı.

Bu amaçla Türkiye Aşı Koordinatörü ile Türkiye’nin farklı kentlerinde bulunan kamu, vakıf ve özel hastanelerde oluşan 25 aşı merkezinde kimlerin sorumlu olacağı belirlendi.

Aşı nerelerde yapılacak?

Ankara’da öteden beri aşı çalışmalarının merkezi haline gelen Hacettepe’nin yanında Ankara Hastanesi, Şehir Hastanesi’nin de arasında bulunduğu bazı hastanelerde yapılacak.

İstanbul’da Marmara, İstanbul Üniversitesi Tıp fakülteleri ile birlikte özel hastanelerde de uygulanacak.

Ayrıca, İzmir, Kayseri, Gaziantep, Malatya’nın da arasında bulunduğu illerde bazı hastaneler merkez olarak belirlendi.

Aşı vurulmak için nasıl başvurulacak?

  • İlk aşamada aşının uygulanacağı sağlık çalışanları ve sonrasındaki 13 bin kişi aşı olmak için başvuranlar arasından seçilecek.

Nereler olacağı ve hangi telefon veya e-posta araçlarından başvurulacağı bugün açıklanacak merkezlere isteyen gönüllü olarak yazılacak.

İçlerinden aşı yapılması uygun olanlar ayıklanacak ve sadece onlara yapılacak.

Bu merkezlerde bir aşı sorumlusu ve iki yardımcısıyla, araştırma hemşiresi görev üstlenecek.

Bu merkezler aşı yapılanları iki yıl boyunca takip edecek; herhangi bir sorunla karşılaştıklarında ise arayacakları beş kişinin iletişim bilgileri kendilerine verilecek.

Bu kişilerin takipleri ve aşının ne derecede koruyuculuk sağladığına ilişkin veriler de yine aşı oldukları merkezde takip edilecek.

Tüm dünyadan sonuçlar toplanacak

  • Bu verilerin Türkiye’de toplandıktan sonra diğer ülkelerdeki sonuçlarla birleştirileceğini ve Dünya Sağlık Örgütü ile aşı uygulaması yapılan ülkelerin sağlık otoritelerine teslim edileceğini söyledi.
  • Eğer koruma sağlarsa da bu kez seri üretime geçilip, bütün ülkenin aşılanmasına başlanacağının altını çizdi.
  • Bunun ne kadar zaman alacağı konusunda ise net bir tarih vermekten kaçındı.
  • Dünyadaki bütün sonuçların alınıp, ruhsatlama aşamasına geçildikten sonra tam tarih verilebileceğini bildirdi.